Bilim Adamları 100 Milyon Yıllık Bir Kuş Fosili Buldu

Bilim Adamları 100 Milyon Yıllık Bir Kuş Fosili Buldu

İçinde bulunduğumuz yıl adeta amber yani ülkemizde bilinen adıyla "kehribar" taşlarının içinde fosil bulunma yılı oldu. Kuş kanatlarından dinazor tüylerine varan kalıntılara eklenen bir yenisi de bu 99 milyon yıllık bir yavru kuş fosili oldu.

Bilim adamları kehribar taşının yoğun olarak bulunduğu Myanmar'da bu örneğe rastlamışlar. Bu örneği oldukça eşsiz ve ilgi çekici kılan özelliklerden biri, dinazorların yaşadığı dönemlere kadar uzanması. Araştırma yetkililerinden Ryan McKellar bu duruma "Böyle bir canlının amber taşı içerisinde bu kadar düzgün bir şekilde korunmuş olması çok heyecan verici. Bu örnekte kuşun vücudunun sağ tarafının tamamı mevcut." şeklinde bir cevap veriyor.

Myanmar'daki amber taşlarının oldukça büyük ve şeffaf olması ise bilim adamlarına çok büyük avantajlar sağlıyor. Çünkü son zamanlarda Kuzey Myanmar'da bu örneğin dışında daha birçok ilginç böcek ve bitki kalıntısına da rastlanmış. 

Bilim insanları, bu örneği bulduktan sonra mikroskoplar, CT tarayıcılar ve özel x-ray cihazları kullanarak 3 boyutlu olarak yeniden aşağıdaki görselde görüleceği şekilde modellemişler. Fakat fosilin tüm maddeleri işe yaramayan karbona dönüştüğü için DNA araştırmaları yapılamamış.

Bu 100 milyon yıllık yavru kuşun literatürdeki tam ismi "enantiornithine". Boyutları bir serçeden bir hindiye kadar değişen bu türün günümüz kuşlarından en önemli farkı, dişlerinin olması. Bu sayede hepçil olarak beslenen kuş türü dinazorlar döneminde Kuzey Amerika'da varlığını sürdürmüş. Ayrıca bilim adamlarının tahminlerine göre bu canlı, Myanmar'daki amber taşlarının içinde bulunan en son canlı olarak pek de uzun süre kalamayacak gibi görünüyor.

Bilim Adamları Dünya'da Kara Delik Yarattılar!

Bilim Adamları Fare Kafası Naklini Gerçekleştirdi

YORUMLAR