Google 5 Dakika Kesildi, İnternet Öldü

İnternetin bel kemiği olan Google, sunduğu arama hizmeti ile hayatımızı o kadar kolaylaştırdı ki artık bu hizmetten vazgeçemiyoruz.

Google 5 Dakika Kesildi, İnternet Öldü

İnternetin bel kemiği olan Google, sunduğu arama hizmeti ile hayatımızı o kadar kolaylaştırdı ki artık bu hizmetten vazgeçemiyoruz. Aklımıza bir soru takıldığında, herhangi bir şey nasıl yapılır diye merak ettiğimizde içimizden sıkça "Google'a sor bakalım" demişizdir. Hal böyle olunca Google dünyanın internet olan hemen hemen her yerinde kullanılmakta. İşte bu bağlılık, hizmette bir kesinti oluştuğunda devasa kayıplar yaşanmasına neden olabiliyor.

Geçtiğimiz Cuma'yı Cumartesi'ye bağlayan gece Google arama motoru hizmeti sadece 5 dakikalık bir kesinti yaşadı. Kısa bir süre olan bu süreçte global internet trafiği ise sürecin kendisi kadar küçük olmayan bir kayıp yaşadı. Bu süre içerisinde global sayfa görüntülenme sayısı yüzde 40 oranında düştü. Zarar sadece sayfa görüntülenmeyle kalmadı, Google arama motoruna bağlı olarak hizmet veren diğer servisler, Google arama motoru çalışmadığı için daha az ziyaretçi alan siteler de bu durumdan etkilendi.

Sadece 5 dakika için oldukça büyük bir bedel olan bu durum akıllara "Eğer Google tamamen kesilseydi ne olurdu?" sorusunu getirmekte.

Kesintinin sadece arama motorunu ve Gmail gibi ilgili servisleri etkilemesi, YouTube gibi servislerin bu kesintiden etkilenmemesi bir nebze olsun zararı hafifletmiş durumda.

Google'ın internet tarayıcısı Google Chrome'u buradan indirebilirsiniz:

Twitter Artık Sizi Yakınınızdaki Etkinliklerden Haberdar Edecek

YORUMLAR