Ocak Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı: TÜİK ve ENAG Verilerinde Büyük Fark!

Yeni yıl ile birlikte gelen artışlara bir yenisi daha eklendi. Ocak ayına dair güncel enflasyon rakamları TÜİK ve ENAG tarafından açıklandı. İşte detaylar!

Aralık Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

Ocak ayına dair enflasyon rakamları TÜİK ve ENAG tarafından açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon, Ocak ayında %9,23 artış gösterdi. 12 aylık ortalamalara göre ise %64,86 artış görüldü.Ancak ENAG'ın verileri TÜİK verilerinin çok daha üzerinde.

TÜİK: Enflasyon %64,86

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren grup %40,62 ile giyim ve ayakkabı oldu. Bu alanda uzunca süredir en az artış gösteren grup konut idi. En çok artış gösteren grup ise geçtiğimiz aylarda olduğu gibi %92,27 ile lokanta ve oteller oldu.

Ocak ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren grup ise %-1,61 ile giyim ve ayakkabı oldu. Yine Ocak ayında bir önceki aya göre en çok artış gösteren grup ise %17,68 ile sağlık oldu.

Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Verileri de Açıklandı

Akademisyenlerin ve ekonomistlerin yer aldığı Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) da Ocak ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) aylık olarak %9,38 artarken, yıllık bazda enflasyon %129,11 olarak açıklandı.

Açlık Sınırı ve Yoksulluk Sınırı Nedir? Türkiye'de Ne Kadar?
Yaşam

Açlık Sınırı ve Yoksulluk Sınırı Nedir? Türkiye'de Ne Kadar?

Türkiye'de açlık sınırı ve yoksulluk sınırı ne kadar? Her iki terim neye göre ve nasıl hesaplanır? Bu yazıda Türkiye'deki dikkat çekici verilerle açlık sınırı ve yoksulluk sınırı hakkında merak edilen soruları yanıtlayacağız.

YORUMLAR