Internet Explorer Artık Varsayılan Olacak

AB mahkemelerinin hükümlerini yerine getiren Microsoft IE artık yeniden “varsayılan tarayıcı” olarak hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

Internet Explorer Artık Varsayılan Olacak

Geçtiğimiz 5 yılı aşkın süredir Microsoft, Avrupalı kullanıcılarına web tarayıcıları için seçme şansı tanımak zorunda kalmıştı. Bu durum 2009 yılında AB’de Microsoft aleyhine alınan bir mahkeme kararından kaynaklanıyordu. Ancak süre doldu, IE'nin dönüşü muhteşem olabilir.

İşletim sistemiyle birlikte gelen tarayıcının sorgusuz sualsiz kullanıcılara dayatılıyor olmasına itiraz eden AB, Microsoft’u tekelleşmekle suçlamış ve IE tarayıcısının kullanıcılardan izin istemesine hüküm vermişti.

İnternet Explorer yüzünden başta Opera ve Mozilla'nın itirazları ile başlayan kriz sonucunda, Microsoft ile Avrupa komisyonu arasındaki dava 2009 yılında sonuçlandı. Bu davadan karar olarak Windows kurulumları sırasında kullanıcılara seçim ekranı gelmesi ve buradan kullanıcılar istediği tarayıcıyı seçebilmesi çıkmıştı. Microsoft bu anlaşmayı 5 yıl içerisinde bozarsa yüklü bir tazminat ödemeye maruz kalacaktı.

Ama Microsoft oyunu son derece uslu oynadı. 5 yıl sabretti. Tazminat da ödemedi.  Şimdi Microsoft, artık yeniden “varsayılan tarayıcı” olarak sorgusuz sualsiz hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

Sütten ağzı bir kez yanan Microsoft’un bu kozu nasıl oynayacağı henüz çok kestirilebilen bir durum değil. Ancak Hem Amerika’da hem Avrupa’da tekelcilik davalarından yıpranan kuruluş, bir ihtimal yeni pazarlama yöntemleri bulmuştur ve bizleri seçtiğimiz tarayıcılarla rahat bırakmayı seçer.

Yeni İnternet Explorer'laTanışın

İnternet Explorer 9 ileİnternette Gizli Gezinti

Microsoft, İnternet Explorer 12'nin Daha Hızlı Olacağının Sözünü Verdi

YORUMLAR