Köpek Balıkları Drone'lar İle Havadan Tespit Edilecek

Köpek Balıkları Drone'lar İle Havadan Tespit Edilecek

Avusturalya'da bilindiği gibi doğal yaşam pek bozulmamış durumda ve binlerce farklı canlı türü mevcut. Tabii ki bu canlıların bazıları insanlar için tehlikeli de olabiliyor. Devlet yetkilileri de denizlerde tehlike yaratan köpek balıkları için farklı bir çözüm yolu bulmuş.

Avusturalya'da yetkililer sahil güvenlik önlemlerini artırmak için yapay zeka sistemiyle çalışan ve denizdeki botları, köpek balıklarını, yunusları ve diğer deniz canlılarını birbirinden ayırabilen drone'ları kullanmaya başlayacak. "Little Ripper" olarak adlandırılan bu drone'lar ufak bir helikoptere benzeyen tasarıma sahipler ve ilk defa geçen sene deneme amacıyla kullanılmışlar.

Reuters'in açıklamalarına göre insanlar %20 veya %30 isabet oranıyla köpek balıklarını tespit etme şansına sahipken, bu drone'lar %90 doğruluk oranıyla köpek balıklarını havadan tespit edebiliyor. Eğer bir köpek balığı tespit edilirse, bu drone'lar megafonları aracılığıyla yüzücüleri uyarmaya başlıyor. Bu drone normal drone'lara göre biraz daha büyük boyutu sayesinde acil durumlar için bir bot ve deniz feneri de bulunduruyor. 

Avusturalya'da sahillerde bu yılın başlarında sıkça yaşanan köpek balığı saldırılarından sonra denize bir ağ sistemi kurulmuştu. Fakat bunun da kesin bir çözüm olmadığı ve doğal hayatı iyi etkilemediği düşünülünce bu sisteme geçilmiş. Yetkililer sahildeki güvenliğin böylece daha iyi seviyelere ulaşmasını bekliyor. 

Drone Kelimesine Türkçe Karşılık Aranıyor

Drone Savar Teknolojisinde Öncü Ülke Türkiye

YORUMLAR