Koronavirüs Tedbirleri Ne Zaman Etkisini Gösterecek?

20 Kasım'dan itibaren uygulanmaya başlayacak olan koronavirüs tedbirleri ne zaman etkisini gösterecek? İşte Prof. Dr. Ateş Kara tarafından yapılan açıklama!

20 Kasım 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak olan yeni tip koronavirüs tedbirleri ne zaman etkisini gösterecek? Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, konu ile ilgili oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs Tedbirleri İşe Yarayacak mı?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, NTV’de canlı yanında 20 Kasım Cuma günü uygulanmaya başlayacak olan yeni koronavirüs tedbirleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Kara, ''Evimizde de bizim bu soğuk ayları bireysel geçirmeye dikkat etmemiz lazım.  Rakamların büyüyor olması gerçekten tedirginlik yaratıyordu, uzunca bir zamandır var. Bizim rakamlarımızın yükseliyor olması önemli ama kayıplarımız yükseliyor” dedi.

Prof. Dr. Ateş Kara, “Kayıpları önleme şansımız maske ve mesafeye dikkat edersek olabilir. Bir kayıplarımızın yükselmesi, ikincisi bu salgın döneminde de sağlık hizmetlerinin verilebilirliğinin devam etmesi. Belli bir noktadan sonra hastanelerin yatakları dolmaya başladıkça, gelen hastaların sayısı hızla artarken istediğiniz şekilde hizmet vermeniz mümkün olmuyor. Bizim hep birlikte bu dönemde bu sayıyı kayıplarımız için, ya da sağlık personeli için değil geleceğimiz olan çocuklar için de. Sayılar o kadar yükseldi ki çocukların okula gidişine de engel olmaya başlıyor” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Kara, “Rakamsal değerleri söyleyebilme şansım yok. Ankara örneğinden gidecek olursak yaz ayları bizi açımızdan avantajdı. Açık havadaydık, virüsün bulaşma şansı azdı. Kış aylarında ısı düştüğünde bu süre bir kaç dakikaya düşüyor. Yaz aylarında Ankara'daki vakaların büyük bir kısmının düğün mevsimi ile ilişkili olduğunu gördük. Ankara'da insanlar sokakta maskeye dikkat ediyordu ama biraraya geldiklerinde lokanta, kafelerde oturma süreleri uzamıştı” ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu üyesi, “Temaslıları incelediğimizde buraların odak olduğunu gördük. Avrupa'ya baktığımızda birinci odak lokanta ve kafeler. Masalar arasındaki mesafeyi bir metre üzerine çıkartamıyorsak, çapraz oturamıyorsak, genel olarak geçirdiğimiz süreyi bir saatin altına indiremediğimizde lokanta ve kafelerin saatleri de kısıtlandı. Biz yaz aylarındaki avantajı iyi kullanamayınca bizim odalara girip camları kapatmaya başladığımızda sayılarda yükselme oldu” ifadelerilerine yer verdi ve koronavirüs tedbirleri ile ilgili açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Şu anda Türkiye'deki görüntü şunu gösteriyor. Bir kişi neredeyse 3 kişiye bulaştırıyor. Eğer bu sayı birin altına indiremezsek rakamlar yukarı gidecektir. Sokağa çıktığınızda herkesin maskesini takması, herkesin aradaki bir metre mesafeyi koruması, lokantada sadece yemek yerken, o da çapraz oturarak...”

“Rakam hala yükselmeye devam ediyorsa burada çok daha sıkı herkesin sürekli evde kaldığı, sadece gıda servisinin yapıldığı bir ortam yaratılır ki... Ama bu kararları hep beraber uygularsak rakam hızla düşer. Bu etkiyi aldığımız kararların etkisini en erken 7 ila 10 gün içinde görmeye başlarız. Toplum olarak yüzde 95 uyumu üzerine çıkmamız lazım ki... Şu anda uyumumuz yüzde 50 ila 60'lar arasında.''

Bakan Koca Açıkladı: Yeni Koronavirüs Tedbirleri Kaçınılmaz Olabilir!
İNTERNET

Bakan Koca Açıkladı: Yeni Koronavirüs Tedbirleri Kaçınılmaz Olabilir!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs salgınının son durumu ile ilgili oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

YORUMLAR