Bilim Kurulu Üyesi Uyardı: Koronavirüsün Canlı Kalma Süresi Arttı!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüsün canlı kalma süresinin arttığını açıkladı. Peki, COVID-19'un canlı kalma süresi neden arttı? İşte detaylar!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, yeni tip koronavirüsün canlı kalma süresi ile ilgili endişe verici açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Kara tarafından yapılan açıklamaya göre COVID-19’un canlı kalma süresi, kış mevsiminin gemesi ile beraber arttı.

Koronavirüsün Canlı Kalma Süresi Neden Arttı?

Türkiye'de koronavirüs hasta sayılarında azalma olduğunu fakat kış aylarında mesafe, maske kurallarına özellikle çok daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini belirten Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Biz sıcaklıktan ve güneş ışığından bu virüsün etkilendiğini söylemiştik. Eskiden masa üstünde belki 1-2 dakikada hatta 30 saniyede güneş varsa etkinliğini kaybediyordu. Şimdi bu süre mevsimin kışa dönmesi havanın soğuması nedeniyle belki 5 dakikaya çıkıyor” dedi.

Prof. Dr. Ateş Kara, yaptığı açıklamada, “Diyelim ki bende virüs var. Ben masamda konuşurken, öksürürken çıkarttığım virüs önceden 1 dakika bile canlı kalamazken belki şimdi 10 dakika canlı kalıyor olabilir. O nedenle size ait olmayan başkasına ait olan ortamlarda, dışardayken mutlaka ve mutlaka el hijyenimize bizim bu dönemde daha fazla dikkat etmemiz lazım. Su ve sabunla el yıkamayı ya da el antiseptiği kullanmayı biraz artırmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Yılbaşı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Kara, "Yılbaşında birileriyle görüşmek istiyorsanız 'lütfen bunu seneye yapalım' deyin. Bu virüsün yaşayabildiği tek konağı insan ve karşılaştığın her insanda da virüsün olma ihtimali var. Şikayeti olmadan herhangi bir bulgusu olmadan da olma ihtimali var. O kişinin virüssüz olma ihtimalinden eminsen, kesinlikle 'virüsü yok' diyorsan 'buna garanti veriyorum' dersen kabul görüşülebilir ama değilse lütfen bu dönemde biraz mesafe ile ve telefonla yılbaşı akşamını kutlayacak şekilde hareket etmeye çalışalım" şeklinde konuştu.

Okullarda bu dönemin internet üzerinden devam edeceğini ifade eden Prof. Dr. Kara, "Ara tatilde rakamlara bakılır, şartlara bakılır ve bence o zaman basamak basamak okulların açılması tartışılabilir; ama bugün için baktığımızda bizim ivedilikle rakamların düşmesini sağlamamız lazım" dedi.

Dr.Fauci'den Uzun Covid Açıklaması: Bu Şekilde Anlayabilirsiniz
Bilim

Dr.Fauci'den Uzun Covid Açıklaması: Bu Şekilde Anlayabilirsiniz

Uzun Covid koronavirüse yakalanan ve daha sonra atlatan birçok insanı çileden çıkaran koronavirüs salgınıyla ilişkili garip ve gizemli bir duruma deniliyor.

YORUMLAR