Opera 25 Yayınlandı

Opera 25 web tarayıcısı ile birlikte küçük resimler kullanarak bir web sitesi koleksiyonuna sahip olabiliyoruz.

Opera 25 Yayınlandı

Opera web tarayıcısının yeni versiyonu Opera 25 olarak karşımıza çıktı ve diğer web tarayıcılarının da geçtiğimiz günlerde güncellenmeleri nedeniyle rekabetin yine dorukta olacağını söyleyebilirim. Geçmişte web tarayıcılarının uzun aralıklarla güncellenmelerine karşın son dönemlerde sık ama daha az özellik barındıran yeni sürümlerle karşımıza çıkmaları tabii ki bir nevi güncelleme yarışının da başlamasına neden oldu. Opera 25 ile birlikte gelen değişikliklere hemen kısaca bir göz atarak bu güncellemeye başlayalım.

Opera 25'te en çok dikkat çeken ve üreticisi tarafından da belirtilen özellik artık favori web sayfalarının küçük resimlerle birlikte kaydedilip listelenebilmesi. Bu sayede en sevdiğiniz siteler arasında kolayca ayrım yapabiliyor ve daha hoş görünen bir arayüzle sitelerinize göz atabiliyorsunuz. Dilerseniz o web sitesi için hangi küçük resmin kullanılacağını belirleyebildiğiniz gibi bu işi Opera'ya da bırakabiliyorsunuz.

Bu özelliğin en büyük sebebinin artık sık kullanılanlar listesi yerine favori web siteleri, ürünler ve diğer içeriklere dair bir koleksiyon haline getirilmesi olduğu belirtiliyor. Elbette klasörler altında saklama ve böylece kategorizasyon sağlama yeteneği de hala yerinde duruyor.

Dikkat çeken diğer ufak tefek değişiklikler ise şöyle listeleniyorlar;

  • Dahili PDF görüntüleyici
  • H.264 ve MP3 desteği
  • Web bildirimler desteği
  • Güvenlik yamaları
  • Performans iyileştirmeleri

Opera 25'in diğer web tarayıcılarından geri kalır pek bir yanı yok ve bu nedenle denemeniz gerekenler arasında yer alıyor. Hemen indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Firefox 33 Yayınlandı

YORUMLAR