Otoyollara 'Tek Ceza' Uygulaması Geliyor

Otoyollara 'Tek Ceza' Uygulaması Geliyor

Temmuz ayından başlamak üzere, otoyollarda devreye girecek ortalama hız tespit sisteminde, birden fazla hata için tek ceza kesilecek.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akdeniz'in yaptığı açıklamaya göre, bazı cezaların haksız yere kesilebildiği ve bunun vicdanen yanlış olduğu ifade edildi. Akdeniz yaptığı açıklamada,“Daha önce bir dakika içinde 3 adet anlık hız tespitinden vatandaşlarımızın 3 ayrı ceza aldığı olabiliyordu. Bu vicdanen doğru değil. Bizim derdimiz vatandaşı devlete küstürmek değildir. Mümkünse ortalama hız yapacaksınız. Kural ihlalini alışkanlık haline getiren varsa bir defa ceza kesilecek. Örneğin 100 km’lik bir yolda 10 km’de bir anlık hız tespiti yapılacak” diye konuştu.

Vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından geçtiğimiz yıl durdurulan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nden de(TEDES) bahseden Mehmet Akdeniz, “Gazetelere yansıyan konular arasında Belediyelerin kurduğu sistemlerde bazı usul hataları olduğu hakkında çok şikayet vardı,  vatandaşların mağdur olduğu görülebiliyordu. Bu duruma bakan hemen müdahale etti ve hemen usul ve esaslar değiştirildi. Artık bu işlemlerde kamu yararı esas alınarak yeniden işlem yapılacak." dedi.

İnternetten Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yakında Trafik Cezalarını Özel Sektör Kesebilecek

YORUMLAR