Plastik Atıklar Ucuz ve Kolay Şekilde Araba Yakıtı Yapılacak

Plastik atık hidrojen

Swansea Üniversitesinde çevre kirliliğinin önüne geçebilecek önemli bir buluşun altına imza atıldı. Üniversitede görevli bilim insanları, plastik atıkları hidrojene çevirebilen yeni bir teknik geliştirdiler. Geliştirilen teknikle elde edilen hidrojenin ilerleyen günlerde araba yakıtı olarak kullanılabileceği de belirtildi.

Bilim insanları tarafından geliştirilen yeni dönüştürme teknolojisinin temelinde, ışığı soğuran materyallerin olduğu belirtildi. İlk olarak plastik atıkların için ışığı soğuran materyallerin yerleştirildiği, sonrasında atıkların suyun içine yerleştirilerek Güneş ışığı altında bırakıldığı söylendi. Swansea Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mortiz Kuehnel ise yaptıkları çalışmanın diğer herhangi bir plastik dönüştürme tekniğinden çok ucuz olduğunu dile getirdi. "Her yıl bir çok plastik kullanılıyor - milyarlarca ton - ve bunun sadece bir kısmı geri dönüştürülüyor" açıklamasını yapan Dr. Kuehnel, “Bütün bunları geri dönüştürmenin yolunu arıyoruz” dedi.

Dr. Moritz Kuehnel konuşmasını, “Bu projenin en güzel yanı, kullandığınız maddenin özel bir işlemden geçmesi gerekmiyor. Bir sıvı yağ kabını mı kullanmak istiyorsunuz; kabın içinde kalan yağ sizin için bir sorun olmayacak, aksine süreci güçlendireceğini bile söylemek mümkün” şeklinde sürdürdü.

Çevre kirliliğini ucuz yoldan çözmenin yanı sıra elde edilen hidrojenin işlenmesiyle birlikte ortaya çıkan yakıtların arabalarda kullanılabileceğinin altı çizilirken, henüz emekleme aşamasında olan yeni tekniğin yakın zaman sonra özellikle çöp toplama sahalarında kullanılabileceğinin altı çizildi.