Robotlar Acıyı Hissedebilecekler

Robotlar Acıyı Hissedebilecekler

Almanya'da çalışmalarını sürdüren bir grup bilimadamı, yaptıkları sanal sinir sistemi ile robotların acıyı hissedebilmesi için uğraş veriyor. 

Hannover'da bulunan Leibniz Üniversitesi öğretim üyeleri, geçtiğimiz hafta İsveç'te düzenlenen bir bilim etkinliğinde yeni projelerini tanıttılar. Tanıtılan bu projenin asıl amacı ise robotik bir sinir sistemi üreterek, robotlara da acıyı tattırabilmek. Amaçlarına tam anlamıyla ulaşabilirler ise bunun insanları korumak için önemli gelişmelere ön ayak olabileceğini de iddia ediyorlar. Geliştirilen sistemle birlikte robotlar acıyı tanıyabiliyor ve kendilerine zarar verecek durumlardan kaçınabiliyorlar.

Araştırma ekibinin içerisinde yer alan Johannes Kuehn, robotlara acıyı öğretebilirlerse insanların aynı şekilde acı çekmesini engelleyebileceklerini söyledi. "Acı sistemi bizi koruyor" diyen Kuehn, "eğer acının kaynağından kaçınırsak, canımız yanmaz" şeklinde konuşmasına devam etti. Araştırmacılar kısaca acıyı hissedebilen robotların, insanlar yerine bazı işlerin altına girebileceklerini ve yaşanan kazalarda gerçekten acı duyarlarsa, bu işlerde insanların hiç acı çekmeden vazgeçebileceklerini iddia ediyorlar.

Kuehn ve meslektaşı Sami Haddadin, acı çekebilen robotlar için bir de prototip üretmeyi başardılar. Hemen aşağıdan izleyebileceğiniz videoda, robotların nasıl tepkiler verdiklerini ve acıyı nasıl hissettiklerini görme şansı yakalayabilirsiniz. 

iPhone 7 Robotlar Tarafından Yapılacak

Intel Robotunun İlk İş Günü Gelecek Hakkında Fikirler Veriyor

İlk Robot Avukat Ross Duruşmalara Girmeye Hazırlanıyor

YORUMLAR