Uçan Bisiklet ile Trafik Çilesine Son Verin

Uçan Bisiklet ile Trafik Çilesine Son Verin

E.T. bir bisikleti Ay'ın önünden geçirdiğinde, filmi izleyen çocuklar bir gün bunun gerçek olmasını istemişti. John Foden ve Yannick Read isimli iki kafadar ise uçan bisiklet projesini bir hayli ilerlettiler.

İlk bakışta bir bisiklete, kanat, pernavene, motor ve paraşüt gibi birçok apartı bağlamanın, cihazı çok hantallaştıracağını ve uçan bisikletin asla uçamayacağını düşünebilirsiniz. Ancak günümüzde hafifleşen iskelet malzemeleri, Foden ve Read'e bir hayli yardımcı olmuş ve bütün bu malzemeleri bisiklete koydukları gibi 40km/s hıza ulaşmayı da başarmışlar. Havada bir hayli hızlı giden makina, karada da 25km/s hıza kadar da ulaşmayı başarıyor. 

Çocukluk hayalleri olarak nitelendikleri ve Paravelo ismini verdikleri bu aleti yapmak için 10,000 pound yani günümüz kuruyla 41,700TL harcayan iki kafadar, oldukça donanımlı bir alet de yapmayı başarmış. İngiltere'nin Kingston bölgesinde yaşayan ikili, orada eskiden bir uçak fabrikası olduğunu ve o fabrikanın Birinci Dünya Savaşı sırasında Kraliyet Hava Güçleri için uçaklar ürettiğini de söylerken, fabrikayla birlikte ilk uçağı yapan Wright kardeşlerin eskiden bisiklet ustaları olmalarının da kendilerine ilham verdiğini söylemişler. 

Şehirlerin üzerinden uçurmak için herhangi bir lisansa gereksinim duymadığınız Paravelo'nun, gelecekte şehirlerdeki trafik sıkıntısını çözebileceği de söyleniyor. Lisanssız kullanımın çok ilgi çekeceğini de söyleyen üreticiler, ortaya çıkardıkları aletten bir hayli umutlular. 

İstediğiniz Gibi Monte Edebildiğiniz Hoparlör: Giacinto

Çok Yakında Herkes Kendi Uydusunu Uzaya Fırlatabilecek

YORUMLAR