Solea Radyo Modülü (windows)

Solea Radyo Modülü

Solea Radyo Modülü
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı
 • DİL SEÇENEKLERİ

  Türkçe

 • TOPLAM İNDİRME

  17,215

 • Üretici

  DMK Soft

Radyo istasyonlarında kullanılmak üzere geliştirilmiş bir modüldür.Kendi ev radyonuzda size müthiş kolaylıklar sağlayacaktır.

Radyo istasyonları için kaçınılmaz olan yayın akış yönetimi, arşiv yönetimi ve reklam yönetimi için büyük kolaylıklar sağlar. İnsana olan bağımlılığı minumuma indirerek kurumsallık yönünde büyük adımlar attırır. Önemli özellikleri şunlardır:

 • MP3'ten Daha Küçük Dosyalar: 3 dakikalık bir müzik bilgisinin Solea veritabanında ve gerçek CD kalitesinde kaplayacağı disk alanı 3.2 MB civarındadır. Aynı süre ve yakın kalitedeki bir müziğin MP3 olarak kapladığı disk alanı ise 4.5 MB'tan fazladır.
 • Müzik CD'sinden Veritabanına Giriş: Müzikleri veritabanına almak için hiçbir yardımcı yazılıma ihtiyacınız yoktur. CD'den veritabanına direkt aktarım (CD Ripping) özelliği vardır. CDDB desteği sayesinde CD içeriğini internet üzerinden algılayarak veritabanına yazabilir.
 • Yayın Esnasında Ön Dinleme: Bilgisayarınıza 2. bir ses kartı takarak, hiçbir yardımcı yazılıma ihtiyaç duymadan yayın esnasında öndinleme (PFL) yapabilirsiniz.

 • Yetkilendirme:Kullanıcıların yetki seviyeleri ayarlanabilir. Hiçbir kullanıcı yetkisi dışında işlem yapamaz. Sözgelimi, arşivdeki bir parçayı kopyalayıp başkasına veremez, yayından kaldırılmış parçaları göremez/çalamaz, yayının çıkış ses seviyesine müdahale edemez.

 • Elinizin altında 300 Jingle: Radyo Panelinde her biri 20 butondan oluşan 15 efekt seti bulunmaktadır. Klavyedeki tuşlar veya “mouse” yardımıyla 300 efekt arasından istediğinizi anında yayınlayabilirsiniz. Üstüste 20 efekt aynı anda çalınabilir.

 • Otomatik Seviye Kontrolü (AGC): Solea'da müzikler, 0 DB seviyesine göre ayarlandıktan (normalize parametreleri hesaplandıktan) sonra veritabanına kaydedilmektedir. Buna rağmen, homojen ses seviyesi akışına sahip olmayan müzikler için AGC özelliğini kullanılabilme imkânı vardır. AGC, yayın esnasında belli bir seviyenin altındaki sesleri yükseltmekte, belli bir seviyenin üstündeki sesleri düşürmektedir (limiting & compressing).

 • Uzaktan Yayın Kontrolü: Yayın akışında değişiklik yapmak için yayın bilgisayarını meşgul etme zorunluluğu yoktur. Başka bir lokasyondaki bilgisayardan (ya da ülke sınırları içerisindeki bir cep telefonundan) yapılan yayın akışı değişikliği 4 saniye içerisinde yayın bilgisayarının paneline yansır.

 • Terminaller Arası Haberleşme: Yayın odasına girmeden, o anda yayında bulunan programcıyla CHAT yapabilirsiniz. Solea Sistemi'ni kullanan tüm bilgisayarlar birbirleriyle bu şekilde haberleşebilirler.

 • Tasarlanabilir Arayüzler: Radyo panelindeki tüm renkler değiştirilebilir, her kullanıcı kendine göre bir görünüm (SKIN) tasarlayabilir veya hazır görünümlerden birini kullanabilir.

 • Gün Bölümlendirme (Day-Parting): Otomatik listeler oluşturulurken parçaların gün bölümü özellikleri dikkate alınır. Örneğin gece yayınlanacak bir liste oluşturulurken, gün bölümü özelliği sabah olarak belirlenmiş parçalar seçilmez. Gün bölümleri haftanın günleri ve 24 saatlik periyotlar olarak kullanıcı tarafından tanımlanabilir (Cumartesi-Pazar Saat 12, 13, 17 gibi).

 • Zaman Ayarlı İşlem Tanımlama: Herhangi bir tarih ve saatte istediğiniz reklam, haber veya “Play List”i yayınlayabilir. Bunları yayınlarken parça bitişinin beklenip/beklenmeyeceği, mevcut yayın listesinin temizlenip/temizlenmeyeceği, yeni “Play List” in karıştırılıp/karıştırılmayacağı vs. belirtilebilir.

 • Gelişmiş Log Takibi: Belirli bir süre boyunca yayınlanmış olan parçaların, reklamların, efektlerin vb. liste veya özet biçimindeki raporları alınabilir. Bu özellik kullanılarak; MESAM, MÜYAP, MÜYORBİR, MSG gibi birliklerin talep ettikleri raporlar kolaylıkla üretilebilir, Excel, Word, HTML ve Note Pad ortamında alınabilir.

 • Boşluk Eksiltme, Parça Kısaltma: Solea'da müzikler veritabanına kaydedilirken baştaki/sondaki sessizlikler otomatik olarak hesaplanmakta ve (aksi istenmedikçe) yayından çıkartılmaktadır. Sessizlikler dışında, parçanın başındaki/sonundaki bazı bölümlerin (alkışlar, konuşmalar vs.) hiçbir reprodüksiyon işlemine gerek duyulmadan (ömür boyu) yayından çıkartılması mümkündür. Gereği halinde bu bölümler parçaya tekrar dahil edilebilmektedir.

 • DJ Bilgilendirme: Çalan parçanın söz kısmının başlamasına kaç saniye kaldığı görülebilir, DJ'in parça üzerine konuşma süresini ayarlamasına yardımcı olur. Ayrıca reklamların başlamasına 30 saniye kala ekranda beliren sayaç, DJ'i bir sonraki parçayı yanlışlıkla anons etmemesi konusunda uyarır. Çalan parça üzerinde açılabilen bilgi kartı DJ'e parça hakkında (Albüm adı, bestecisi, söz yazarı, parçanın kime ithaf edildiği, sanatçının kariyeri vb.) pek çok bilgi sunar.

 • Parça Üzeri Otomatik “Jingle” Çalabilme:İster parça geçişlerinde isterseniz parçanın belirlediğiniz bir yerinde (genellikle “intro” bölümünün sonunda) herhangi bir “jingle” otomatik olarak çalınabilir. Dinleyiciler, bilgisayarlı yayın yapıldığının farkına varamazlar.

 • Gelişmiş Veritabanı ve Arama Motoru:Otomatik listeler oluşturulurken parçaların ve sanatçıların rotasyon süreleri dikkate alınır. Örneğin aynı sanatçıdan 1 saat boyunca çalınmaz. Her kategori için ayrı rotasyon süreleri belirlenebilir.

 • Otomatik “Play List” Oluşturma: Yayın tarzına göre, çalınabilecek parçalardan bir “Play List”, Solea tarafından otomatik olarak oluşturulabilir, istendiğinde otomatik olarak yayınlanabilir. Örneğin; herhangi bir tarih ve saatte 3 tane “Slow Pop”, 7 tane “1980'li yıllardan Türk Sanat Müziği”, 4 tane “Top 20” özelliğinde parçalar Solea tarafından seçilip yayınlanabilir.

 • Rotasyon:Otomatik listeler oluşturulurken parçaların ve sanatçıların rotasyon süreleri dikkate alınır. Örneğin aynı sanatçıdan 1 saat boyunca çalınmaz. Her kategori için ayrı rotasyon süreleri belirlenebilir.

 • Gün Bölümlendirme (Day-Parting): Otomatik listeler oluşturulurken parçaların gün bölümü özellikleri dikkate alınır. Örneğin gece yayınlanacak bir liste oluşturulurken, gün bölümü özelliği sabah olarak belirlenmiş parçalar seçilmez. Gün bölümleri haftanın günleri ve 24 saatlik periyotlar olarak kullanıcı tarafından tanımlanabilir (Cumartesi-Pazar Saat 12, 13, 17 gibi).

 • İstatistik Amaçlı Raporlar:Müzik direktörlerinin ihtiyacı olan istatistiki bilgiler için belirli bir tarih aralığında yayınlanmış olan parçaların sanatçı, besteci, tarz, vb. bilgilere göre gruplu raporları kolaylıkla üretilebilir. Örneğin 1 ay boyunca 18-21 saatleri arasında hangi sanatçıların (ya da hangi tarz müziklerin) en çok çalındığını raporlayabilirsiniz.

 • Haftalık İşlem Planlama: Tarihten bağımsız fakat haftanın gününe bağımlı anonslar, tanıtımlar, “Jingle”lar vs. ömür boyu yayınlanabilir. Örneğin her Çarşamba saat 14:20'de Nostalji şablonu otomatik olarak devereye girip uygun parçaları veritabanından seçerek yayınlayabilir.

      

YORUMLAR