2016'nın En İyi Anti-Virüs Programları Açıklandı

AV-Comparatives, 18 farklı anti-virüs programını test etti ve 2016 senesinin en iyi anti-virüs yazılımlarını açıkladı.

2016'nın En İyi Anti-Virüs Programları Açıklandı

Antivirüs yazılımlarının testlerini gerçekleştiren bir kuruluş, 2016 senesinin en iyi antivirüs programlarını açıkladı. En iyi hizmet veren yazılımları tespit etmek için yapılan testleri ve dereceye giren antivirüs yazılımlarının isimlerini bu makalemizde yayınlıyoruz.

Antivirüs programlarının denemelerini gerçekleştiren bağımsız kuruluş AV-Comparatives, senenin sonlarına yaklaştığımız bu günlerde 2016’nın en iyi antivirüs programlarını açıkladı. Kuruluş, oldukça popüler olan 18 farklı antivirüs programını teste tabi tuttu ve programların performanslarını ölçebilmek için 45 farklı kötücül yazılım ile denemeler yaptı. Mart ve Eylül ayları arasında gerçekleştirilen teste katılan antivirüs programları şunlar:

-Avast Free Antivirus

-AVG Internet Security

-AVIRA Antivirus Pro

-Bitdefender Internet Security

-BullGuard Internet Security

-Emsisoft Anti-MalwareeScan Internet Security

-ESET Smart Security

-F-Secure Safe

-Fortinet FortiClient

-Kaspersky Internet Security

-Lavasoft Ad-Aware Pro Security

-Microsoft Windows Defender

-Quick Heal Total Security

-Sophos Endpoint Security

-Tencent PC Manager

-ThreatTrack Vipre Internet Security Pro

-Trend Micro Internet Security

Test Nasıl Gerçekleştirildi?

Yukarıdaki listede görebileceğiniz antivirüs programları, daha önceden de değindiğim gibi tam 45 farklı malware ile sınandılar. AV-Comparatives, malware’leri seçerken kötü amaçlı yazılımların tüm antivirüs programları tarafından algılanabilmesi, günümüzde aktif olması ve sistemlere kalıcı zarar vermemesi (yani temizlenebilir veya düzeltilebilir olmasına) kriterlerine dikkat etmiş.

Testte kullanılan kötücül yazılımlar şunlar:

Değerlendirme Neye Göre Yapıldı?

AV-Comparatives, antivirüs programlarının performanslarının değerlendirmesini yaparken malware’lerin ve ek dosyalarının ne kadar başarılı bir şekilde silindiğine dikkat etti. Aynı zamanda silme işlemi yapılırken sistemin hangi modda olduğu (Güvenli-Normal mod) ve Kurtarma Disk’inin kullanılıp kullanılmadığı da değerlendirmeye dahil edildi.

Tüm bu değerlendirmelerin sonucunda programlara AA (100 puan), AB (90 puan), AC (80 puan), BA (70 puan), BB (60 puan), BC (50 puan), CA (40 puan), CB (30 puan), CC (20 puan) ve DD (0 puan) notlarından birisi verildi. Programlardan 56 ila 70 puan toplayanlar “Standart”, 71 ila 85 puan toplayanlar “Gelişmiş” ve 86-100 puan toplayanlar “Gelişmiş+” olarak kategorilendirildi.

Sonuçlar

Yapılan testler sonucunda AVG, Tencent ve Kaspersky Lab’in 88 puan alarak birinciliği paylaştıklarını, Avira’nın 87 puan ile ikinci olduğunu ve Bitdefender’ın ise 86 puan alarak üçüncü olduğunu görüyoruz. 86 puan ve daha fazla almayı başardıkları için Gelişmiş+ olarak kategorilendirilen anti-virüs yazılımları, AV-Comparatives’e göre senenin en iyileri.

Kaspersky Labs Virüs Temizleme İşlemlerine Hile Karıştırmış

Avast Virüs Silme Nasıl Yapılır?

Verdikleri Zararla Hafızalara Kazınan 5 Virüs!