Akıllı Telefonlardan İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlarınızı kullanarak internet hız testleri yapabilir ve böylece bağlantı kalitenizi ölçebilirsiniz.

Akıllı Telefonlardan İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet, akıllı telefonu olan her kullanıcı için vazgeçilmez bir özellik. Doğal olarak daha hızlı internet kullanmak istiyoruz. Operatör seçerken çoğu telefon operatörleri hız konusunda çok iyi olduklarını iddia ediyorlar fakat bahsedilen bu hızın gerçekliğini ölçmeden bilemeyiz.

Akıllı telefonlar üzerinden 3G ve kablosuz modem yardımıyla (Wi-Fi) olmak üzere iki şekilde internete bağlanabiliyoruz. Bu iki bağlanma şeklinde istediğimiz hız testini rahatlıkla yapabiliriz. 

Peki, Akıllı Telefonumdan İnternet Hızımı Nasıl Ölçebilirim?

Hemen sorunuza cevap verelim. Öncelikle telefonunuza hız testlerinde kalitesini kanıtlamış ve oldukça popüler olan Speedtest uygulamasını aşağıdan indirin. Speedtest uygulaması Android, iOS ve Windows Phone işletim sistemlerini destekliyor.

Cihazınız kurulumu yaptıktan sonra öncelikle hangi internet bağlantınızın hızını ölçmek istiyorsanız ona bağlanmanız lazım. Mesela 3G ise Veri bağlantısını açmanız gerekli. İnternete akıllı telefonunuz başarılı bir şekilde bağlantı kurduktan sonra Speedtest.net uygulamasına giriş yapalım.

Speedtest'i açtığınızda uygulama belirli bir süre kendini hazırlayacaktır. Uygulama kendi içerisinde çeşitli istasyon ayarlamaları yapıyor. Bu hazırlık en doğru sonuca ulaşmak için yapılan bir hazırlık. Hazırlık kısa sürdüğü için pek sorun oluşturmuyor. 

Gerekli ayarlama yapıldıktan sonra yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi bir ekran karşınıza gelecek. Yapmanız gereken tek şey "Begin Test" butonuna dokunmanız. Daha sonra gerekli her şeyi uygulama kendisi halledecektir.

Butona dokunduktan sonra testimiz başlıyor. Resimde de gördüğünüz gibi öncelikle Ping daha sonra Download ve en son olarak Upload hızları ölçülecek. Hız testi ölçümü çok uzun sürmüyor en fazla 1 dakika beklemeniz gerekiyor.

Speedtest 0'dan 50 Mbps'ye kadar hız ölçümü yapabiliyor. Ülkemizde hız ibresini sona getirmek biraz zor.

Speedtest ile yaptığımız hız testimiz başarıyla sonuçlandı. Sonuçları karşınıza çıkan bu bölümden görebiliyorsunuz. Yeniden ölçüm yapmak için "Restart Test" butonuna dokunabilirsiniz. Bizim sonuçlarımız pek iç açıcı değil. Buradan operatör reklamı olmaması için isim vermiyoruz umarız sizin sonuçlarınız yüz güldürür.

Eğer internet hızınızda düşüklük görürseniz operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayarak destek alabilirsiniz. Sonuçta hızlı internet kullanmak herkesin hakkı!

Bilgisayarlar İçin İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır

YORUMLAR