Bilgisayarınızı Hayata Döndürebilecek 8 Windows Aracı

Windows işletim sistemiyle çalışan bilgisayarınızın ömrünü uzatabileceğiniz ve herhangi bir sorun karşısında sizi kurtarabilecek araçları listeledik.

Bilgisayarınızı Hayata Döndürebilecek 8 Windows Aracı

Windows işletim sistemiyle çalışan bilgisayarınızın ömrünü uzatabileceğiniz ve herhangi bir sorun karşısında sizi kurtarabilecek araçları listeledik.

Bilgisayarınızda işlerinizi hallederken, internette gezinirken ya da bambaşka bir işlem yaparken zaman zaman çeşitli sorunlarla karşılaşmış olmanız olağan bir durum. Bilgisayarınızın düzenli çalışması için mutlaka belirli periyotlarla düzenli bakım ve ince ayarlar yapmanız gerekiyor. Bilgisayarınızı kullanırken karşılaşmış olduğunuz sorunların çözümü de yine Windows’un araçlarıyla mümkün. İşte felaket durumlarında sizi kurtaracak Windows araçları.

1. Sorun Giderme

Bilgisayarınızdaki herhangi bir bileşen (yazıcı, internet veya USB sürücüler gibi) düzgün çalışmıyorsa, buna neden olan sorunun kaynağını bulmak ve çözmek için Windows’un Sorun Giderme aracını kullanabilirsiniz. Denetim Masası > Sorun Giderme adımlarını izleyerek ulaşabilirsiniz. Açılan pencerede sorun yaşadığınız bileşene ait kategoriyi seçebilir ve sorun giderme aracını çalıştırabilirsiniz.

2. Disk Birleştirici

Disk Birleştirici deyince herkesin aklına farklı şeyler geldiğinden, bu aracın ne işe yaradığını tanımlamakta fayda var diye düşünüyorum. Disk Birleştirici, sabit disk üzerindeki parçalanmış haldeki dosyaların yeniden düzenlenmesi olarak açıklanabilir. Bu sayede, dağınık halde bulunan dosya parçalarını sıraya koyup, dosya erişiminin daha hızlı olması sağlanmaktadır.

Üçüncü parti yazılımlarla da yapılabilen bu işlem, Windows’un kendi disk birleştiricisiyle de yapılabiliyor. Ve hatta Windows’un kendi aracıyla yapmanızı da tavsiye ediyoruz. Düzenli olarak disk birleştirme işlemi yaparsanız; sabit diskiniz üzerindeki yoğunluğu azaltabilir ve sistem performansınızın düzenli olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Sürücüleri Birleştir ve İyileştir adımlarını izleyerek bu araca ulaşabilirsiniz.

3. Sistem Geri Yükleme

Bilgisayarınıza bir program veya sürücü yükledikten sonra oluşan sorunları çözmek için en ideal yöntemlerden birisi Sistem Geri Yükleme aracı diyebilirim. Bu araç, zaman içinde bilgisayarınızda bir geri yükleme noktası kaydeder ve bir şeyler yanlış gittiğinizde istediğiniz tarihe geri dönerek sorununuzu çözebilirsiniz.

Denetim Masası > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarları > Sistem Koruması > Sistem Geri Yükleme

4. Dosya Geçmişi Yedekleme

Windows 8’le birlikte hayatımıza giren araçlardan bir tanesi olan Dosya Geçmişi Yedekleme ile olası sorunlara karşı dosyalarınızı koruma altına alabilirsiniz. Bu aracı aktif ettikten sonra belirlediğiniz periyotlarda dosyalarınız yedeklenecek ve saklanacaktır.

Windows Ayarları > Güncelleştirme ve Güvenlik > Yedekleme adımlarını izleyebilirsiniz.

5. Windows Güvenilirlik İzleyicisi

Windows 7’yi hala kullanan kullanıcıları düşünerek bu aracın da listede yer alması gerektiğini düşündük. Windows, siz farkında olmasanız da otomatik olarak tüm donanım ve yazılım değişikliklerini kaydediyor. Eğer, sisteminizde herhangi bir performans sorunuyla karşılaştıysanız bu sorunu gidermek adına düzenli aralıklarla bu bölümü kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu araca ulaşmak için; Denetim Masası > Tüm Denetim Masası Ögeleri > Eylem Merkezi > Güvenilirlik İzleyicisi

6. Windows Sistem Görüntüsü

Windows 8 ile birlikte hayatımıza giren bu araç; temelde Windows kopyasının yanı sıra tüm programlar, dosyalar ve sistem ayarlarının da kopyasını içeriyor. Bilgisayarınızın başına gelebilecek olası felaketlere karşı bu sistem görüntüsünü DVD veya harici bir sürücüye depolayabilirsiniz.

7. Windows Bellek Tanılama Aracı

RAM veya Bellek, bilgisayarın en önemli bileşenlerinden bir tanesi.  RAM’de oluşan sorunların büyük bir kısmında bilgisayar çalışmaya devam edebilir ancak yavaşlama, donma ve çökme gibi durumlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Eğer, böyle bir durumda sorunun RAM’den kaynaklandığını düşünüyorsanız Windows Bellek Tanılama Aracı bu sorunuzun yanıtını verecektir. Çalıştır konsoluna mdsched.exe yazdıktan sonra Enter tuşuna basın ve açılan pencerede “Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

8. Kaynak İzleyicisi

Bilgisayarınızın CPU, RAM, Disk ve Ağ kullanımlarını gerçek zamanlı görebileceğiniz ve sağ tıklayarak işlemleri sonlandırabileceğiniz bu araca; Bu Bilgisayar simgesine sağ tıkladıktan sonra Yönet > Performans > Kaynak İzleyicisini Aç adımlarını izleyerek ulaşabilirsiniz.

Kesinlikle Denemeniz Gereken 5 Windows 10 Uygulaması

Windows 10'un Gizli Özellikleri Nasıl Etkinleştirilir?

YORUMLAR