Bir Sitenin Wordpress Olup Olmadığı Nasıl Anlarsınız?

Bir web sitesinin WordPress olup olmadığını kolayca öğrenebileceğiniz yöntemleri anlattık.

Bir Sitenin Wordpress Olup Olmadığı Nasıl Anlarsınız?

Bir web sitesini ziyaret ettiğimizde, hangi altyapıyı kullandığını merak ettiğimiz olabiliyor. Eğer, WordPress altyapısını kullanıyorsa bunu öğrenmemiz oldukça kolay. Farklı yöntemlerle, bir web sitesinin WordPress olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

WordPress sistemi, günümüzde her tür site projesinde kullanılabilen popüler bir portal haline geldi. Haber, blog, kurumsal, e-ticaret ve daha birçok projede kullanılan WordPress, işleri oldukça kolaylaştırıyor diyebilirim. Bazı web sitelerini gördüğümüzde acaba hangi altyapıyı kullanıyor, WordPress’le mi yapılmış? Diye merak ediyoruz. Bunu anlamanın birkaç farklı yolu var. İsterseniz sırayla incelemeye başlayalım.

Admin Yolunu Kontrol Etmek

WordPress altyapısını kullanan web sitelerinde, eğer değiştirilmemişse yönetici paneline erişim linki standart hepsinde aynı oluyor. websitesi.com/wp-admin şeklinde kontrol ettiğinizde panel erişim sayfası açılıyorsa, sitenin WordPress olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak; geliştiriciler güvenlik nedeniyle bu erişim linkini değiştirebiliyorlar. Bu durumla karşılaştıysanız, diğer yöntemlere geçebilirsiniz.

Giriş Paneli

Giriş paneli her WordPress sitede bulunan sayfalardan bir tanesi. Kullanıcı girişi ya da yönetici girişinin yapıldığı bu sayfaya ulaşmak için sitenin sonuna /wp-login.php ekleyip adrese gidiniz. Eğer sayfa açılıyorsa, sitenin WordPress olduğundan emin olabilirsiniz. (Örneğin; www.siteniz.com/wp-login.php)

Kaynak Kodları

Bir web sitesinin WordPress olup olmadığı anlamanın bir başka yolu da, sitenin kaynak kodlarını kontrol etmekten geçiyor. Hoşunuza giden web sitesi açıkken sağ tıklayıp “Sayfa Kaynağını Görüntüle” seçeneğine tıklıyoruz. Bunun ardından CTRL + F kısayolunu kullanarak çeşitli aramalar gerçekleştireceğiz.  Wp-content, wordpress, wp-includes terimlerinden herhangi birini aradığınızda sonuca ulaşıyorsanız, sitenin WordPress olduğunu anlayabilirsiniz.

isitwp.com’dan Kontrol Edelim

Yukarıda anlattığımız yöntemleri denemek size uğraştırıcı geliyorsa, bunu sizin yerinize yapacak olan isitwp.com’u kullanabilirsiniz. Siteye giriş yaptığınızda, Enter Domain Name alanına merak ettiğiniz siteyi yazıp, Click To Find Out butonuna bastığınızda kolayca sonuca ulaşabilirsiniz.

Aradığınız site WordPress ise; :) Good news everyone, this website is on WordPress,

WordPress değilse; :( Bad news everyone, this website is not using WordPress uyarısıyla karşılaşacaksınız.

Az Bilinen Faydalı WordPress İşlevleri

YORUMLAR