Çalınan iPhone'unuzu Geri Almak için Yapmanız Gerekenler

Bu dönemde akıllı telefon çaldırmak veya kaybetmek, başa gelebilecek en kötü şeyler listesinde rahatlıkla üst sıralara oynayabilir. Şifrelerimiz, banka bilgilerimiz ve notlarımız gibi birbirinden önemli kişisel bilgilerimizi depoladığımız akıllı telefonl

Çalınan iPhone'unuzu Geri Almak için Yapmanız Gerekenler

Bu dönemde akıllı telefon çaldırmak veya kaybetmek, başa gelebilecek en kötü şeyler listesinde rahatlıkla üst sıralara oynayabilir. Şifrelerimiz, banka bilgilerimiz ve notlarımız gibi birbirinden önemli kişisel bilgilerimizi depoladığımız akıllı telefonlar herhangi bir çalınma durumunda başımıza olmadık işler açabilecek derecede tehlikeli aygıtlar.

Apple kullanıcıları için hazırladığımız bu yazımızda, iPhone'un çalınması durumunda neler yapılması gerektiğine tek tek değineceğiz.

En kötü senaryo başınıza geldi ve iPhone'unuzu çaldırdırnız, veya neresi olduğunu hatırlayamadığınız bir yerde unuttunuz. Her iki durumda da telefonunuz yabancı ellere geçecek ve yukarıda bahsini geçtiğimiz bilgileriniz çalınmaya müsait bir konumda olacak. İşte böylesine tatsız bir durumda yapılması gerekenler;

1- Sakin olun ve derin bir nefes alın

Öncelikle sakin olmaya ve mantıklı düşünmeye çalışın. Panik, böylesine bir durumda yapmak isteyeceğiniz son şey olmalı.

En son nerelere gittiğinizi, en son telefonu ne zaman elinize aldığınızı ve telefonun düşmüş olabileceği muhtemel yerleri düşünmeye çalışın. Daha sonra bu yerleri kontrol edin ve eğer hala telefonunuzdan bir iz bulamıyorsanız bir sonraki adımımıza göz atın.

2- Find My Phone uygulamasına başvurun

Bazen sadece telefonumuzu oturduğumuz kanepenin minderleri arasında unutmuş oluyoruz. Bu durum herkesin başına gelmiştir. Yani telefonunuzu bulamıyor olmanız mutlaka çalındığı anlamına gelmiyor.

Bu gibi durumlarda kullanabileceğiniz en iyi uygulama Find My Phone. Bu uygulama sayesinde cihazınıza yüksek sesli bir alarm çaldırabilir ve şayet aynı ortamdaysanız nerede olduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz.

Find My Phone'u kullanabilmek için başka bir Apple cihazınıza ihtiyacınız var. Eğer yanınızda başka bir Apple cihazı yoksa herhangi bir cihaz yardımıyla (Windows Phone veya Android de olabilir) iCloud üzerinden de aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

3- Cihazı bulursanız tek başınıza almaya gitmeyin

Nihayetinde cihazınızı buldunuz ve pek bilmediğiniz bir muhitte olduğunu anladınız. Bu durumda yapacağınız en tehlikeli şey tek başınıza gidip almaya çalışmak olacaktır. En nihayetinde cihazınızı bulduğu halde tarafınıza haber vermeyen kişi veya kişilerin pek iyi niyette olduklarını söyleyemeyiz değil mi?

Güvendiğiniz bir veya iki arkadaşınızı aramanız ve sizinle beraber gelmelerini istemeniz en iyi davranış biçimi olarak kabul edilebilir. İmkanınız varsa öncesinde birkaç yakınınıza haber vermeniz de güvenliğinizi tehlikeye atabilecek durumların önüne geçmeye yardım edecektir.

4- Çalındığına eminseniz polise şikayette bulunun

Bazen kahraman olmaya çalışmak kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bu yüzden işi profesyonellere bırakmak en akıllıca davranış olacaktır.

Ülkemizde bu konuda henüz istenen hassasiyete sahip değiliz fakat ikamet ettiğiniz bölgedeki emniyet müdürlüğü, yoğunluk ve iş durumlarına bağlı olarak size yardımda bulunabilir.

5- Eğer telefonu geri almak imkansız hale geldiyse...

Her şeyi denediniz ve ne yaptıysanız kar etmedi diyelim. En azından bilgilerinizi güvence altına almak adına tüm verilerinizi silmenizi tavsiye ediyoruz. Bu işlemi Find My Phone üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Verileri silme durumunda pişman olmamanız için fırsat bulduğunuz her anda cihazınızın bir yedeğini almanız akıllıca bir karar olacaktır. Zaten cihazımızı her bilgisayara bağladığımızda iTunes programı, yedekleme yapmak isteyip istemediğinizi soruyor. Çoğu zaman es geçtiğimiz bu işlem gün gelir kurtarıcı rol oynayabilir. Bu yüzden iTunes harici bir uygulamayla olsa bile mutlaka veri yedekleme işlemini gerçekleştirin.

Telefonunuzu güvende tutmak için başvurabileceğiniz diğer önlemler;

  • Cihazınıza şifre koyun. Bu şifrenin kolay tahmin edilemeyecek bir kombinasyondan oluştuğundan emin olun ve asla kimseye söylemeyin. Eğer cihazınız destekliyorsa parmak izi koruyucusunu aktif edin.
  • Find My Phone seçeneğini mutlaka aktif halde tutun. Pek çok kullanıcı şarj tükettiği gerekçeisyle bu seçeneği kapatıyor fakat cihazın çalınmasındansa pilinin birkaç dakika erken tükenmesi daha iyidir.
  • 10 başarısız girişimden sonra verilerin silinmesi seçeneğini açık tutun. (Ayarlar > Touch ID ve Parola > Verileri Sil > aktif edin)
  • Düzenli olarak yedekleme yapmayı alışkanlık haline getirin. Bu konuda kullanabileceğiniz pek çok uygulama mevcut.
  • Cihazınızı mümkün olduğunca cebinizde veya çantanızda tutun. Gittiğiniz mekanlarda cihazınızı masaya koymanız çalınmaya daha müsait bir konumda olmasına sebep olacaktır.

Listemizde yer almayan fakat uyguladığınız güvenlik önemlerini ve tavsiyeleri bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin. Umarız ki bu işlemlere ihtiyaç duyacağınız bir durumla karşılaşmazsınız.

Dropbox Depolama Alanınızı Bu Yöntemlerle Ücretsiz Olarak Artırın

Sanal Gerçeklik ve Gittikçe Artan Gerçek Yalnızlığımız

YORUMLAR