Cep Telefonunuzu Yenilemek İçin En Uygun Zamanı Açıklıyoruz

Yüksek sınıf bir cep telefonu almak ile orta sınıf bir cep telefonuna sahip olmaya karar vermek zor olabilir, işte bazı ipuçları.

Cep Telefonunuzu Yenilemek İçin En Uygun Zamanı Açıklıyoruz

Her ne kadar her marka, senede birkaç farklı ürün piyasaya çıkarsa da, yüksek sınıf bir akıllı cep telefonu almak ile orta sınıf bir akıllı telefona sahip olmaya karar vermenin belli bir strateji gerektirdiğini biliyor muydunuz? Evet, küçük bir hesap yapacak olursak sadece 2015 yılının ilk 6 ayında piyasaya 20’den fazla ucuz, orta sınıf ve A kalite telefon sürüldü. Bunların hepsinin peşinden koşabilecek ne zamanımız, ne de bütçemiz olabilir. O zaman bir plan yapmak gerekiyor.

Akıllı telefon almak için kendimizi sıkıntıya sokmanın ise hiçbir alemi yok. Bırakın onlar piyasaya çıkadursun, ben size cep telefonunuzu değiştirmek için birkaç ipucu vermek istiyorum.

Bütçe çok önemli, dikkat edin

Tüketmek üzerine yaslandırılmış bir hayatı kabul etmeyin. Şimdi kullandığınız telefon eğer çok büyük sorunlar çıkarmıyorsa, ondan vazgeçmeniz için bir neden de yok demektir. Hem unutmayın dolara endeksli bir ekonomisi ve son derece değişken fiyat politikaları olan bir ülkede yaşıyoruz. Bu yüzden önemli olan tek şey telefonun süper özellikleri değil, sizin kırılgan bütçeniz. Kullandığınız telefonun taksiti bitmediyse yeni bir telefon almayın. Bitmiş olsa da birkaç ay beklemenin size bir zarar olmaz, hemen yeniden bir taksit döngüsüne girmeyin.

Avrupa’da bir telefon ortalama 3 yıl kullanılıyor. 3’üncü dünya ülkelerinde ise ortalama 10 ayda bir telefon değiştiriliyor. Bunun sebebi akıllı telefonun bir sınıf atlama aracı olarak görülmesi. Yeni model bir telefon alabiliyor olmanın egoyu okşadığı gerçeği göz ardı edilmemeli. Belki gururumuzun okşanması iyi bir şey ama dayak yiyen bütçemizi de düşünmemiz lazım. Bu durum gelişmekte olan ülkelerde daha fazla göze batıyor.

Doğru zamanlama yapın

Bir markanın takipçisiyseniz, o markanın yeni telefonlarını ne zaman çıkardığını da biliyor olmalısınız. Her telefon arasında minimum 2 senelik bir boşluk bırakarak cep telefonunuzu yenileyin. Bu taktik size eski telefon taksitlerini bitirmiş olabilmeniz için zaman kazandıracağı gibi, firmanın yeni ve daha gelişmiş bir telefonuna sahip olarak onu da en az 2 sene kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Gözünüzü açık tutun

Dünya mobil telefon ve teknolojik fuarlarını takip edin. Bu fuarlarda o sene çıkması muhtemel tüm akıllı telefon teknolojileri tanıtılır. Bu gelişmeleri takip edin. Gözünüze kestirdiğiniz telefonun ülkemizde de satışa sunulacağını öğrenirseniz işiniz daha da kolaylaşacaktır. Teknolojik ve mobil telefon fuarlarında tanıtılan telefonlar yılın belli dönemlerinde piyasaya çıkarlar. Samsung Mart-Nisan ve Eylül –Ekim aylarını tercih ederken, Apple Ekim-Kasım aylarını tercih eder. HTC ise yüksek sınıf telefonlarını Mart ayında satışa sunar. Eylül aylarında ise her zaman bir alt model tanıtarak satışa sunuyor. Sony ise Xperia serisini her zaman Haziran ayında dünya pazarına çıkarıyor. Bu planlamaya dikkat edin. Bütçenizi buna göre düzenlemeniz mümkün olabilir.

Yeni çıkan ürünlere hemen saldırmayın

Yeni çıkan bir ürünün ilk önce piyasada kendini ispat etmesine zaman tanımalısınız. Bekliyor olmanız size zaman kaybettirmez, aksine hayal kırıklığına uğramamanızı garantiye almanızı sağlar. Bırakın satın alanlar yavaş yavaş görüşlerini sitelere yazsınlar. Telefon inceleyen siteler ürünün artı ve eksilerini paylaşsınlar. Ürün yorumları okumaktan ve ürünleri birbirleriyle karşılaştırmaktan geri durmayın. Belki de yeni çıkan telefon şu anda kullandığınızdan çok daha farklı olmayacak. O zaman neden yeni bir masrafa giresiniz ki. Üstelik ürünlerin piyasaya ilk çıkış etiketleri ile 3-4 ay sonraki etiketleri arasında fiyat farkı da olacaktır. Durumu lehinize çevirmeyi bu şekilde sağlamanız mümkün olabilir. HTC One M9 çıktığında şu anda telefonları ellerinden çıkarabilmek için yarı fiyatından daha az fiyata tav olmaya başladıklarını unutmayın.

Servis ve Müşteri Hizmetlerine önem verin

Satın alacağınız bir ürünün müşteri hizmetleri ve satış sonrası hizmetleri çok önemli. Bu yüzden bu hizmetler hakkında mutlaka araştırma yapmalı, internet üzerinde forumları ve şikayet sitelerini taramalısınız. Daha önce hiç kullanmadığınız, satış sonrası hizmetinin nasıl olduğunu bilmediğiniz bir markaya yönelmek uzun vadede son derece sıkıcı sonuçlarla karşılaşmanıza yol açabilir.

Son söz

Şunu sakın unutmayın akıllı telefon bir aksesuar değil, sadece bir cihazdır. Bu cihaz ikinci el satışlarda size bir kar sağlamasa da, size yılarca hizmet etmesini ve dayanıklı olmasını birinci planda tutmak gerekiyor. 2 sene boyunca size layıkıyla hizmet edebilmiş bir telefonu elden çıkarırken, geri alacağınız paranın çok da önemi kalmıyor. Zaten elektronik piyasasında ikinci el diye karlı ve kararlı bir alışveriş platformu olmadığını da unutmayın.

 Akıllı Telefon Kullanımının Geleceğini Değiştirecek 6 Teknoloji

En İyi Android Akıllı Telefon Hangisi?

Yeni Bir Akıllı Telefon Aldığınızda Yapmanız Gerekenler

YORUMLAR