Dropbox ile Dosya Paylaşımı

Dropbox bulut depolama servisindeki klasör ve dosyalarınızı nasıl paylaşabileceğinizi ve nasıl link alabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız rehber yazımızı okuyabilirsiniz.

Tam Yetkili Klasör Paylaşımı

Klasörlerinizin içerisinde kaç dosya olursa olsun kolayca paylaşmak istediğiniz kişilere ulaştırabilir ve yer alan tüm dosyalara erişim sağlayabilirsiniz.

Mevcut bir klasörü paylaşmak için ilk olarak Dropbox hesabınıza internet tarayıcınız üzerinden giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi mevcut klasörlerinizin yer aldığı bir liste karşınıza gelecektir.

Paylaşım işlemini başlatmak için paylaşacağınız dosyaya sağ tıklamanız ve "Invite to folder" menüsünü seçmeniz gerekiyor.


"Invite to folder"ı seçtiğinizde karşınıza klasöre davet edeceğiniz arkadaşınızın e-posta adresini ve davetiye yazısını girebileceğiniz bir ekran gelecektir.

Davet edeceğiniz kişinin klasörü görüntüleyebilmek için Dropbox hesabına sahip olması gerekli. Bu nedenle Dropbox üyeliği için kullandığı e-posta adresini öğrenmeyi unutmayın.

Ayrıca klasöre davet ettiğiniz kişilerin de başkalarını davet edebilmesini önlemek istiyorsanız "Allow members to invite other people" yazısının başındaki seçimi kaldırmanız gerekiyor.

Gerekli e-posta adresini ve davetiye yazısını girdikten sonra "Share folder" menüsüne tıklamamızla karşıdaki kişiye davetiyemiz ulaşacaktır. Davetiye örneğini aşağıda görebilirsiniz.

"View (dosyaadı)" adlı linke tıklandığında davetiye gönderdiğiniz kişinin klasörü kabul edebileceği menü karşısına gelecektir. Burada "Accept" butonuna tıklanmasıyla birlikte klasörün tüm içeriği paylaşım yaptığınız kişide görünecektir.

  1. Dropbox ile Dosya Paylaşımı
  2. Tam Yetkili Klasör Paylaşımı
  3. Sadece Görüntüleme İzinli Klasör ve Dosya Paylaşımı

YORUMLAR