Dropbox

Dropbox

kullanıcı
 • Lisans ÜCRETSİZ
 • TOPLAM İNDİRME 105,037
 • DOSYA BOYUTU 81.6 MB
 • EDİTÖR PUANI
 • Üretici Dropbox

Dropbox Windows PC, Mac bilgisayarlar ve mobil cihazlar (Android, iOS) için ücretsiz 2 GB alan veren bulut depolama - dosya paylaşım servisi.

Dropbox, dosyalarınızı çevrimiçi sunucu ile kendi cihazlarınız (aygıtlarınız) arasında senkronize tutan bir bulut depolama hizmetidir.

Dropbox Nedir?

Dropbox, genellikle bulut depolama servisi olarak adlandırılan bir dosya barındırma hizmetidir. Dropbox, günümüzde kullanılan en eski ve en popüler bulut depolama hizmetlerinden biridir.

Dropbox’a abone olduğunuzda bulut olarak bilinen çevrimiçi bir sunucuda size belli bir miktarda depolama alanı tahsis edilir. Dropbox uygulamasını PC’nize, mobil cihazınıza veya her ikisini de yükledikten sonra Dropbox’ınızda yerel olarak tuttuğunuz tüm dosyalar Dropbox sunucusuna da kopyalanır. Herhangi bir cihazda bu dosyalar üzerinde değişiklik yaptığınızda güncellemeler otomatik olarak her yere yansır. Dropbox dosyalarınızı yerel ve çevrimiçi olarak senkronize ederek bu dosyalara her yerden kolayca erişebilir ve kullanıcılarla/kişilerinizle kolayca paylaşabilirsiniz.

Dropbox, birden fazla bilgisayarınız varsa ve bu bilgisayarlarınız arası dosya senkronizasyonu (eşitlemesi) yapmak istiyorsanız bu ücretsiz ve gelişmiş araç ile artık dosya senkronizasyonu işlemi çok kolay.

Programı yükledikten sonra oluşturulan klasör içerisine istediğiniz dosyayı atın anında internete yüklensin. Ardından istediğiniz başka bir bilgisayara da direkt olarak aynı dosya eklensin. Dilerseniz bir çalışma grubu içinde ortak bir klasör yaratarak çalışma dosyalarını bu klasör üzerinden paylaşabilirsiniz. Farklı işletim sistemlerinde de çalışabilen Dropbox ile dosya senkronizasyonu gerçekten çok kolay.

2GB'lık bir ücretsiz depolama alanı yaratmanıza olanak tanıyan Dropbox sayesinde dosyalarınızı internet üzerinde de tutabilir ve gerektiği zaman indirebilirsiniz. Ayrıca Dropbox kullanan arkadaşlarınızla dosya paylaşımı yapmanızı da sağlayan yapısı sayesinde dosya paylaşmak için de kullanabilirsiniz.

Kurulum: Dropbox'ı indirip kurduktan sonra bir üyelik yaratmanız gerekiyor. Bu üyelikten sonra isterseniz program üretici adresinden senkronizasyon klasöründe tuttuğunuz dosyaları da görüntüleyebilir, paylaşabilir ve hatta silebilirsiniz.

Dropbox Nasıl Kullanılır?

Dropbox ile dosyaları depolayabilir ve paylaşabilir, projeler üzerinde ortak çalışabilir, ister tek başınıza ister iş arkadaşlarınız ve müşterilerinizle birlikte çalışıyor olun en iyi fikirlerinizi hayata geçirebilirsiniz. Dropbox ile tüm dosyalarınız buluta yedeklenir ve çevrimiçi olarak kullanılabilir. Önemli öğelerinizi herhangi bir yerden, herhangi bir zamanda, herhangi bir cihazda kaydedebilir, erişebilir ve paylaşabilirsiniz.

Dropbox hesabınıza erişmenin üç yolu vardır: Bilgisayarınızdan, dropbox.com'dan ve Dropbox mobil uygulamasından. Dropbox’tan en iyi şekilde yararlanmak için uygulamaları bilgisayarınıza tabletinize ve telefonunuza yükleyin.

Dropbox masaüstü uygulaması ve dropbox.com üzerinden dosyalarınızı ve etkinliğinizi tek bir yerden görüntüleyebilirsiniz. Hesap tercihlerini yönetebilir, içerik ekleyip paylaşabilir, paylaşılan güncellemeleri alabilir, Dropbox Paper gibi özelliklere erişebilirsiniz.

Dropbox Giriş

Dropbox.com üzerinden Dropbox hesabınıza giriş yapabilirsiniz:

 • İnternet tarayıcınızı açın.
 • dropbox.com adresine gidin.
 • “Sign in”e tıklayın ve e-posta adresinizi ve parolanızı girin. Google hesabınızla giriş yapmak için “Sign in with Google”, Apple hesabınızla giriş yapmak için “Sign in with Apple”a tıklayın.

Google kullanıyorsanız (Gmail veya Google Dokümanlar gibi) Dropbox’a erişmek için Google hesabınızı kullanabilirsiniz.

Dropbox mobil uygulaması, giriş yaptığınız herhangi bir telefon veya tabletten dosyalara erişmeyi kolaylaştırır. Telefonunuzun kamerasını kullanarak yorumları görün, faturaları ve diğer belgeleri tarayın, hatta dosyaları çevrimdışı (internetsiz) erişim için erişilebilir hale getirin.

Telefonunuzda veya tabletinizde zaten Dropbox uygulaması varsa, e-posta adresiniz ve parolanızla veya Google veya Apple hesabınızla sso (single sign on) seçeneğini kullanarak giriş yapmanız yeterlidir.

Dropbox’ta oturum açtıktan sonra hesabınıza dosya eklemek, bilgisayarınızın dosya sisteminden sürükleyip bırakmak kadar kolaydır. Bilgisayarınızdan bir dosya veya klasör yüklemek için şu adımları takip edin:

 • dropbox.com adresinde oturum açın.
 • Sol kenar çubuğunda tüm dosyalara tıklayın.
 • Dosya ya da klasörünüzü kaydetmek istediğiniz klasöre gidin.
 • Karşıya yükleye tıklayın ve Dosyaları yükle veya Klasörü yükleyi seçin.
 • Bilgisayarınızın dosya sisteminde doğru dosya veya klasöre gidin.
 • Aç’a tıklayın.

Dropbox Senkronizasyon Nasıl Yapılır?

Dropbox ile hesabınıza giriş yaptığınız herhangi bir bilgisayar, akıllı telefon veya tabletten dosyalarınızın en son sürümlerine erişebilirsiniz.  Bu, senkronizasyon adı verilen temel özellik sayesindedir.

Senkronizasyon, içeriğinizin bulut depolama, bilgisayarlar ve mobil cihazlarınız arasında eşitlendiği işlemdir. Bu, dosyaların en son sürümlerine her zaman ulaşabileceğiniz anlamına gelir. Senkronizasyon, Dropbox hesabınızla otomatik olarak gerçekleşir. Değişiklik (yeni bir dosya veya klasörde, mevcut bir dosyada düzenleme yapma veya silme) varsa Dropbox bu değişiklikleri giriş yaptığınız cihazdan diğer tüm cihazlara uygular. Aktif internet bağlantınız olduğu, bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda Dropbox’ınız olduğu ve giriş yaptığınız sürece tüm güncellemeler arka planda gerçekleşir. Çevrimdışıysanız Dropbox klasörlerinizdeki dosyalar en kısa sürede eşitlenir.

Dropbox Çevrimdışı

Dropbox, telefonunuzda bilgisayarınızda olduğundan farklı çalışır. Mobil uygulama dosyaları cihazlarınıza kaydetmez, bunun yerine dosyalarınızı dropbox.com'da olduğu gibi bulutta gösterir. Telefonunuzda bir dosyayı açıp düzenlediğinizde bile dosyayı doğrudan cihazınıza indirmek yerine buluttaki dosyayla etkileşimde bulunmaya devam edersiniz.

Dosyalarınıza WiFi veya mobil internet olmadan erişmek için çevrimdışı kullanılabilir seçeneğini açarak dosyaları internetsiz erişilebilir hale getirebilirsiniz. İçeriklerinizin telefonunuzda veya tabletinizde çevrimdışı olarak kullanılabilmesi için klasörün tamamını etiketleyebilirsiniz.

Dropbox Yedekleme

Bilgisayar yedekleme bilgisayarınızdaki Masaüstü, Belgeler ve İndirilenler gibi belirli ana klasörleri Dropbox’a yedeklemenizi sağlar. Dropbox’a yedeklenirken, yedeklemeden sonra bu klasörlere ve içindeki dosyalara bilgisayarınızdaki aynı yerden erişebilirsiniz. Bu klasörlerde bilgisayarınızdan veya Dropbox’tan yaptığınız herhangi bir değişiklik veya silme işlemi her iki yere de yansıtılacaktır. Mac veya PC’de yedeklenen bu klasörlere dropbox.com, Dropbox mobil uygulaması ve Dropbox masaüstü uygulaması gibi Dropbox’ı kullandığınız her yerden erişebilirsiniz.

Dropbox’ta depolanan tüm dosyalar gibi bu dosyalarda sürüm geçmişini görüntüleyebilir ve önceki sürümlere geri yükleyebilirsiniz. Bilgisayar yedeklemesi ayarlamak için:

 • Dropbox masaüstü uygulaması tercihlerinizi açın.
 • Yedeklemeler sekmesine tıklayın.
 • Ayarlar’a tıklayın.
 • Yedeklemek istediğiniz klasörleri kontrol edin.
 • İş ve kişisel hesaplarınız bağlıysa klasörlerinizi yedeklemek istediğiniz Dropbox hesabını seçin.
 • Ayarla’ya tıklayın ve adımları takip edin.

Dropbox Paylaşım

Dropbox’ta sakladığınız her şeyi paylaşabilir ve insanların içeriğinizi düzenleyebilmelerini mi yoksa sadece görüntüleyebilmelerini mi istediğinize karar verebilirsiniz.

Kolay, güvenli paylaşım ile daha fazlasını yapın. Dosyaları e-posta ekleri olarak göndermek yerine Dropbox hesabınızda anında paylaşın. Yaptığınız tüm değişiklikler dosyaya erişim verdiğiniz herkes için gerçek zamanlı olarak otomatik güncellenir. İş arkadaşlarınızla birlikte çalışmaktan en sevdiğiniz tatil fotoğraflarını paylaşmaya kadar iş akışınızı basitleştirmek için Dropbox’ı kullanın.

Dropbox Dosya Paylaşımı

Dosyalarınızı görecek ancak düzenleyemeyecek biri varsa, iki şekilde Dropbox’ı paylaşmak için kullanabilirsiniz. İnsanları doğrudan bir dosya veya klasörden davet edebilir veya e-posta veya favori mesajlaşma uygulamanız aracılığıyla göndermek için benzersiz bir bağlantı oluşturabilirsiniz.

Yalnızca görüntüleme izinlerine sahip birini doğrudan davet ettiğinizde alıcıya içeriğinizin bağlantısını içeren bir e-posta gönderilir. Kendi Dropbox hesaplarındaki dosya ve klasörlere erişimleri olur ancak içeriği düzenleyemezler. Ek güvenlik için izinleri değiştirebilir veya öğeyi tekrar gizli yapabilirsiniz. Salt görüntüleme bağlantısıyla paylaştığınızda alıcılar dropbox.com'da dosya veya klasörün önizlemesini görebilir, Dropbox hesapları olmasa bile içeriği görüntüleyebilir veya indirebilirler.

Dropbox Transfer

Dropbox Transfer, alıcıların Dropbox hesabı olmasa dahi büyük boyutlu dosyaları kolayca göndermenizi sağlar. Dosyaları tek tek göndermenin yanı sıra tek aktarıma birden fazla dosya ve klasör ekleyebilir, aktarımları son kulanma tarihi, parola veya logo ile özelleştirebilir ve oluşturduğunuz herhangi bir aktarım için indirme etkinliğini izleyebilirsiniz. Hatta Photoshop dosyalarını doğrudan Photoshop uygulamasından gönderebilirsiniz.

Transfer oluşturma:

 • dropbox.com'da giriş yapın.
 • Sağ üst köşede ızgara simgesine tıklayın.
 • Menüden Aktar’a tıklayın.
 • Aktarım oluştur’a tıklayın.
 • Bilgisayarınızdan veya Dropbox hesabınızdan dosya veya klasör seçin.
 • Son kullanıma tarihinizi özelleştirmek veya parola eklemek (şifre koymak) için dişli simgesine tıklayın.
 • İleri’ye tıklayın.
 • Bağlantıyı kopyala veya E-posta ile gönder’e tıklayın.

Dropbox Güvenli Mi?

Dropbox güvenilir mi? Dropbox ne kadar güvenli? Dropbox, sıfırdan güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Dropbox, güvenlik gereksinimlerinizi karşılamak için etkinleştirebileceğiniz kontrollerin yanı sıra çoklu koruma katmanları sağlayarak verilerinizin güvenli olmasını sağlar. Güvenlik sayfasından ayarları düzenleyebilir, bağlı cihazları, etkin web oturumlarını ve hesabınıza erişimi olan üçüncü parti uygulamaları kolayca takip edebilirsiniz. Doğru görünmeyen bir şey mi gördünüz? Herhangi bir uygulamanın bağlantısını kesebilir veya uzaktan oturumu kapatabilir ve bir tıkla cihazı silebilirsiniz.

Dropbox Fiyatı

Dropbox fiyatı ne kadar? Dropbox Plus üyelik fiyatları; 2 TB için yıllık 119.98 dolar (aylık 9.99 dolara geliyor), aylık 11.99 dolar. 30 gün ücretsiz deneme süresi sunan Dropbox Professional 3 TB için yıllık 199 dolar (aylık 16.58 dolara geliyor), aylık 19.99 dolar.

Bu program en iyi ücretsiz Windows programları listesinde yer almaktadır.

ARTILAR

Ücretsiz promosyonlarla depolama alanını arttırabilirsiniz

Pratik ve hızlı kullanım

2 GB ücretsiz çevrimiçi depolama alanı

Dosyaların eski düzenlemelerine geri dönebilme ve silinenleri kurtarabilme

Ortak çalışma klasörü yaratma

EKSİLER

Depolama alanını artırmak ücretli