Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekli maaşının nasıl hesaplanacağı ile ilgili açıklayıcı bir rehber.

Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yıllar boyu büyük emekler verip çalışan ve emeklilik için gün sayan değerli büyüklerimizin zihinleri "Emekli olursam maaşım ne kadar olur?" sorusuyla meşgul olmuştur çoğu zaman. Tahmin ve yorumlarla değil, bizzat resmi kayıtlara göre emekli maaşınızın nasıl hesaplanacağı ile ilgili açıklayıcı bir rehber hazırladık.

Emekli Maaşı Neye Göre Hesaplanır?

Emekli maaşınız çalıştığınız süre, ödediğiniz prim miktarı gibi pek çok spesifik kritere göre hesaplanmakta. Uzun süre çalışan ve yüksek prim ödeyen sigortalıların görece daha fazla maaş aldığını gözlemlemekteyiz. Ocak ve Temmuz aylarında enflasyon farkına göre yılda iki kez zamlanan emekli maaşları hak sahibinin istediği herhangi bir banka şubesine yatırılabiliyor. 

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Bu konuda çeşitli hesaplama formülleri ve interaktif hesaplama modülleri bulunmakta. Fakat bazen kullanıcı hatası bazen de sistemsel hatalardan ve eksikliklerden dolayı bu hesaplamalar gerçek sonucu vermeyebiliyor. e-Devlet kapısı üzerinden ilave hiçbir zahmete girmeden sadece tek bir tıkla emekli maaşımızı hesaplamamız mümkün. e-Devlet kapısı resmi kayıtlara işlenmiş doğru bilgileri kullandığından çıkacak olan sonuca tereddütsüz güvenebiliriz.

Öncelikle e-Devlet kapısına giriş yapalım.

Sorunsuz bir şekilde giriş yaptıysak arama alanına "emekli aylığı hesaplama" anahtar kelimesini girelim.

Seçimimizi yapalım ve Sorgula ifadesine tıklayalım.

Ve sonuç ekranı karşımızda. İlave bilgi almak için BİMER kanalıyla SGK'ya (Sosyal Güvenlik Kurumu) dilekçe yazabilirsiniz.

Emeklilik İşlemleri İle İlgili Sorularınızın Cevabı e-Devlet Kapısında!

YORUMLAR