Format Factory ile Video Boyutunu Küçültme

Format Factory kullanarak videolarınızı boyutlarını nasıl küçültebileceğinizi merak ediyorsanız bu rehber yazımızı okuyabilirsiniz.

Format Factory ile Video Boyutunu Küçültme

Format Factory programı video, resim ve ses dosyalarını birbiriyle birleştirebileceğiniz, boyutunu değiştirebileceğiniz, format dönüştürebileceğiniz ve pek çok ufak tefek kolay işlemi hızlıca halledebileceğiniz kullanışlı programlardan bir tanesi.

Bu seferki yazımda Format Factory kullanarak videolarınızın boyutlarını nasıl küçültebileceğinizden bahsedeceğim.

Daha önceki Format Factory rehberlerime ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

Format Factory ile Video Birleştirme Nasıl Yapılır

Format Factory ile Videolarınızı SWF'ye Dönüştürün

Eğer video boyutunu küçültme işlemini gerçekleştirmek için Format Factory programı bilgisayarınızda yüklü değilse tabii ki indirmeyi unutmamalısınız:

Video dosyalarımızın boyutunu küçültmeye başlamak için programı kurduktan sonra masaüstümüzde yer alan ikona çift tıklıyoruz ve programın ana sayfası bizi karşılıyor.

Bu ekranda hemen sol barda yer alan “Video” sekmesi videolarla ilgili işlerimiz için kullanılıyor. Benim örnek olarak boyutunu değiştireceğim orijinal dosya MP4 formatında olduğu için “Tümünü MP4” seçeneğini kullanacağım ancak siz elinizdeki videoların daha farklı formatlarla küçültülmesini isterseniz “Tümünü…” ile başlayan diğer seçenekleri de kullanabilirsiniz.

Tümünü MP4” menüsüne girdiğinizde karşınıza videonuzu sürükleyip bırakmanız gereken beyaz kısım ve üstte “Çıktı Ayarı”nı seçmeniz gereken ekran gelecektir. Videomuzu istediğimiz boyuta getirmek için “Çıktı Ayarı” menüsüne tıklayarak devam ediyoruz.

Şu anda elimde bulunan 1280x720 boyutundaki HD videonun boyutunu düşürmek için “Çıktı Ayarı” ekranında yer alan boyut sekmesini aşağıdaki resimde olduğu gibi aktif hale getiriyorum ve ardından 640x480 boyutunu yine MP4 olarak seçerek “Tamam” tuşuna basıyorum.

Eğer elinizdeki video hali hazırda Widescreen yani geniş ekran ise çözünürlüğünüzü seçerken geniş ekrana dikkat etmenizi öneriyorum.


Tüm video boyutu ayarlarımızı yaptıktan sonra geriye kalan tek şey video işlemleri sırasına eklemek için “Tamam” butonunu kullanmak ve bir sonraki ana ekrana geçmek.

Yeniden ana ekrana döndüğümüzde karşımıza iş listesine eklenmiş olan videomuz gelecek. Henüz dönüştürme işlemi başlamadığından dolayı işlemi başlatmak için kırmızı kare içine aldığım “Başlat” tuşunu kullanıyoruz.

Başlat tuşuna tıkladığımda görebileceğiniz gibi videonuz boyutuna bağlı olarak bir süre işleniyor ve işlem 0 oranına geldiğinde “Çıktı” adlı barda yer alan konuma yeni videonuz eklenmiş hale geliyor.

Video boyutunuzu hızlıca küçültmek işte bu kadar kolay bir işlem. Sorularınız veya önerileriniz olursa sitemizin yorum kısmından bize bildirmeyi unutmayın.

Programı indirmek isteyenler şu bağlantıları kullanabilirler:

YORUMLAR