Gmail'de Toplu Mail Silme Nasıl Yapılır?

Gmail toplu mail silme nasıl yapılır? Bu sorunun yanıtını merak eden kullanıcılar için çok ayrıntılı bir rehber hazırladık. İşte yapmanız gereken tüm adımlar!

Gmail toplu mail silme nasıl yapılır? Bu makalede Gmail toplu e-posta nasıl silinir sorusunu ele alarak Google'ın e-posta hizmetinden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak istiyoruz.

En çok tercih edilen e-mail servislerinden biri olan Gmail, sunduğu özellikler sayesinde kullanıcılara kullanım kolaylığı sunar. Gelen e-postaları Birincil, Sosyal ve Tanıtım olarak sekmelere ayıran ve bu sayede önemli mailleri daha kolay görmenizi sağlayan servis, biriken ve nasıl sileceğinizi bilemediğiniz mailleri de tek bir tıkla temizlemenize olanak tanıyor.

Uzun süre boyunca temizleme işlemi yapılmayan e-posta kutusu, karışık bir hâl alabilir. Bu, önemli e-mailleri görmemenize yol açabilir. Dolayısıyla düzenli aralıklarla e-posta kutusunu temizlemek, çok büyük bir öneme sahip. Gmail tüm e-postaları silme işleminin nasıl gerçekleştirileceğini aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Gmail Toplu Mail Silme Nasıl Yapılır?

 • E-posta hesabınıza giriş yapın.
 • Silmek istediğiniz bölüme (Gelen kutusu, spam, çöp kutusu vb.) girin.
 • Postalarda arama kutusunun altındaki seçim kutusunun üzerine tıklayın.
 • E-posta sayısı çok fazlaysa "x iletisinin tümünü seç" şeklinde bir uyarı mesajı çıkacaktır.
 • Bu uyarı mesajının üzerine basarak tüm e-postaları seçin.
 • Çöp kutusu simgesine tıklayın.
 • Bu adımdan sonra bir süre beklemeniz gerekiyor. Bu sürenin sonunda e-postalarınız silinecektir.

Dünyanın en popüler e-posta hizmeti olan Gmail’de e-postaları toplu olarak silmek için yapmanız gereken pek çok adım mevcut. Bu işlem için ilk olarak Gmail hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra hizmetin arayüzü ile karşılaşacaksınız.

Gelen kutusu, spam veya çöp kutusu gibi silmek istediğiniz bölümü görüntüleyin. Postalarda arama kutusunun altında yer alan seçim kutusunun üzerine tıklamanız gerekiyor. E-posta sayısı çok fazla ise "x iletisinin tümünü seç" şeklinde bir uyarı mesajı ile karşılaşacaksınız. Bu uyarı mesajının üzerine basarak tüm e-postaları seçin.

Tüm e-mail'leri seçtikten sonra çöp kutusu simgesine tıklamanız gerekiyor. Bu işlem e-posta sayısına göre biraz uzun sürebilir. Sürecin sonunda seçtiğiniz tüm e-mail'ler otomatik olarak silinecek. Böylelikle e-posta kutunuz temizlenmiş olacak. Bu, gün içerisinde gelen önemli e-postaları kaçırmamanızı sağlar.

Milyonlarca kullanıcı tarafından gün içerisinde sık sık kullanılan e-posta hizmeti Gmail’de birden fazla kişiye mail gönderme nasıl yapılır sorusunun cevabını merak edenler de aşağıdaki bağlantıdan hazırladığımız rehbere ulaşabilir.

Gmail ile Toplu Mail Gönderme Nasıl Yapılır?
NASIL YAPILIR

Gmail ile Toplu Mail Gönderme Nasıl Yapılır?

Gmail, toplu mail gönderme özelliği ile kullanıcılara çok büyük bir kolaylık sunuyor. Bu özellik, herhangi bir yazılım ya da eklenti yüklemeden birden fazla kişiye e-posta gönderebilmenize tanır.

Gmail isimli popüler e-posta hizmetinin toplu e-posta göndermek isteyen internet kullanıcılarına yönelik bir kısıtlaması bulunuyor. En fazla tercih edilen e-posta platformu Gmail’de toplu mail gönderme sınırı 30 olarak belirlendi.

Toplu mail gönderme konusunda sınırlamanın olmasının bir sebebi mevcut. Bu sınırlamanın uygulanmasının başlıca sebebi, Google'ın spam e-postaların önüne geçmek istemesi. Bu aslında kullanıcıların olumsuz deneyim edinmesini sağlamak için değil mevcut kullanıcıların güvenliğini sağlamak amacı ile alınmış bir önlem.

Toplu Mail Gönderirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Alıcıların izni olmalı
 • Alıcılar istediği zaman abonelikten çıkabilmeli
 • Spam e-postalar atılmamalı
 • Kullanıcılar Yanlış Yönlendirilmemeli

En çok tercih edilen e-posta hizmetinde toplu mail gönderme konusunda dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar mevcut. Gmail'de toplu e-posta gönderirken dikkat etmeniz gerekenler şunlardan oluşuyor:

1. Alıcıların İzni Olmalı

Özellikle ticari e-posta gönderiyorsanız öncelikle alıcıların iznini almış olmanız gerekir. Bu nedenle e-posta göndermeden alıcılardan e-posta listenize kaydolmasını ya da abone olmasını sağlamalısınız. Böylece onların rızasını almış olursunuz.

2. Alıcılar İstediği Zaman Abonelikten Çıkabilmeli

E-posta listenize kaydolan kişiler, dilediği zaman abonelikten çıkabilmelidir. Bunun için onlara bir kolaylık sunmanız gerekmektedir. Abonelikten çıkan kullanıcılara daha sonra e-posta gönderilmemelidir.

3. Spam E-postalar Atılmamalı

E-posta hesapları, kullanıcıların evinin kapısı gibi düşünülebilir. Kapı ne kadar çok çalınırsa e-posta hesabının sahibi de o kadar çok rahatsız olur. Kullanıcılara bu sebepten ötürü sık sık e-posta göndermekten kaçınılmalıdır.

4. Kullanıcılar Yanlış Yönlendirilmemeli

E-posta içeriğinde kullanıcılara yönelik aldatıcı bilgilere ve zararlı bağlantı ya da dosyalara yer verilmemelidir. Bunu istemeden de olsa yapmanız mümkündür. Bu nedenle göndermek istediğiniz bağlantıların ve dosyaların güvenli, bilgilerin ise doğruluğunun kanıtlanmış olduğundan emin olun.

Bu makalede Gmail’de toplu mail nasıl silinir sorusunu ele aldık. Bu kapsamda dünya genelinde çok büyük bir popülerliğe sahip olan e-posta hizmetinde bütün mailleri tek tıkla silmenin nasıl yapılacağını anlattık. Hâlâ soru işaretleriniz varsa merak ettiklerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

YORUMLAR