Google Chromecast İncelemesi

Google'ın geçtiğimiz ay içerisinde çıkarmış olduğu Chromecast cihazının incelemesi.

Kurulum ve Kullanım

Google Chromecast'in kurulumu oldukça basit ve kısa süre içinde tamamlanıyor. Akıllı televizyonunuza Chromecast'i taktıktan sonra USB güç kablosunu televizyonunuzun USB portuna, USB portu yoksa adaptöre bağlayarak prize takabilirsiniz. Daha sonra tablep, laptop yada akıllı telefonunuzdan gerekli internet sayfasına bağlanarak yüklemeniz gereken yazılımı indiriyorsunuz. Aynı zamanda kullanmak istediğiniz cihazı evinizdeki Wi-Fi'ye bağlayarak gerekli yükleme işlemlerini takip edebilirsiniz.

Chromecast'i Android, iOS , Mac ve Windows yüklü bilgisayarlarınızda ve akıllı cihazlarınızda çalıştırabilirsiniz.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Chromecast kullanmaya hazır hale gelir. Artık akıllı telefon, laptop ve tabletlerinizi kullanarak akıllı televizyonunuz ile Youtube, Netflix ve diğer desteklenen platformlar üzerinden resim, müzik ve video görüntüleme işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ipad 2 ile yaptığımız kurulum ve kullanım işlerimde herhangi bir problemle karşılaşmadık. Kurulum işlemi bittikten sonra yukarıdaki resimde görüldüğü gibi YouTube videoları üzerine Chromecast işareti ekleniyor. Bu işareti kullanarak dilediğiniz an tablet, akıllı telefon ve laptop üzerindeki görüntüyü akıllı televizyonunuza aktarabilirsiniz.

Chromecast'in güzel özelliklerinden biri ise, televizyona aktardığınız görüntüler bir yandan devam ederken siz YouTube üzerinde başka videolara bakmaya devam edebilir aynı zamanda izlemek istediklerinizi listeye ekleyerek televizyondaki videodan sonra yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Küçük bir cihaz olmaısna rağmen ev ve iş yerlerimizde büyük kolaylık sağlayabilecek olan Chromecast'in çalışma performansı oldukça başarılı. Kendi yaptığımız testte herhangi bir problem olmamasına rağmen, internet üzerinde yaptığım araştırmalarda bazı cihazlar ile Chromecast kullanımı sırasında, video gösterimlerinde ufak gecikmeler yaşanabildiğini gördüm. Çok büyütülmeyecek bir sorun olmasına rağmen Google'ın bu problemi en kısa sürede çözeceğine eminim.

  1. Google Chromecast İncelemesi
  2. Tasarım ve Arayüz
  3. Kurulum ve Kullanım
  4. Genel Değerlendirme

YORUMLAR