Google Play Store Çalışmıyorsa Yapabileceğiniz 10 İşlem

Google Play Store'u kullanırken çeşitli hatalar alıyorsanız, uygulayabileceğiniz 10 kanıtlanmış işlemi sizler için anlattık.

Google Play Store Çalışmıyorsa Yapabileceğiniz 10 İşlem

Android işletim sistemli cihazlarda önyüklü olarak gelen Google Play Store, bazen çeşitli nedenlerden dolayı hatalar verebiliyor. Bu durum da diğer hataların ve çeşitli risklerin doğmasına neden olabiliyor. Eğer, Google Play Store çalışmıyorsa yapmanız gereken 10 işlemi sizlere anlattık.

Google Play Store çalışmıyorsa yapabileceğiniz 10 işlem

Tarih ve Saat Ayarlarını Değiştirin

Google’ın sunucuları yanlış bir tarih ve saat ayarıyla karşılaştığında cihazınızla senkronize sorunları yaşayabiliyor. Bu sorunu gidermek için cihazınızın sistem ayarlarından Tarih ve Saat Ayarları bölümüne giderek “Otomatik tarih ve saat” ve “Otomatik saat dilimi” seçeneklerinin aktif olduğundan emin olun. Eğer bu seçenekler aktif ise manuel olarak ayarlamayı da mutlaka denemelisiniz.

Play Store’un Önbelleğe Alınmış Verilerini Temizleyin

Play Store çalışmıyorsa, yavaş çalışıyorsa ve durduk yere çökmeler yaşıyorsa önbellek temizlemek iyi bir çözüm olacaktır. Önbelleğe alınmış veriler, Play Store’un çalışmasında sorunlar yaratabiliyor. Bu sorunu çözmek için, Sistem Ayarları > Uygulamalar > Google Play Store > Önbelleği Temizle adımlarını izleyebilirsiniz.

Play Store’u Sıfırlayın

Yukarıdaki çözümler işe yaramadıysa, Play Store’un verileri, ayarları, dosyalar, hesaplar ve veritabanlarını tamamen temizleyecek olan Verileri Temizle seçeneğini kullanmak gerekebilir. Bunun için de Ayarlar > Uygulamalar > Google Play Store > Verileri Temizle adımlarını izleyebilirsiniz.

Play Store’un Son Sürümünü Yükleyin

Google, çeşitli sorunları çözmek ve daha fazla özellik eklemek için Play Store’u da güncellemelere tabi tutuyor. Ancak, yaşadığınız ülkeye bağlı olarak güncelleştirmeleri almanız biraz gecikmeli de olabiliyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda APK dosyasını indirerek güncelleme yapabilirsiniz.

Play Store’un Fabrika Sürümüne Dönün

Elbette Play Store’u güncellemek tüm sorunlara çare olmayabiliyor. Peki, şimdi ne yapacağız?

Eğer, son güncellemelerden sonra çeşitli hatalar alıyorsanız Play Store’un son güncellemelerini kaldırmak da bir çözüm yolu olacaktır. Bunu yapmak için; Ayarlar > Uygulamalar > Google Play Store > Güncellemeleri Kaldır adımlarını izlemeniz yeterli olacaktır.

VPN Hizmetlerini Devre Dışı Bırakın

Bir VPN hizmetine bağlandığınızda, bağlı olduğunuz ülkeye özgü olan bazı uygulamalara kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Ancak, VPN hizmeti etkin durumdayken Play Store’da çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Yükleme hataları vb. durumlarla karşılaştıysanız ve VPN hizmeti etkin ise bu hizmeti devre dışı bırakarak yeniden deneyebilirsiniz.

Google Play Hizmetlerinin Düzgün Çalıştığından Emin Olun

Google Play Hizmetleri, Google’ın hizmetleri ve senkronizasyon için çekirdek işlevselliği sağlıyor. Bu hizmetlerin aksaması veya düzenli çalışmaması durumunda Play Store’un işlevselliği de etkilenebiliyor. Bu durumu kontrol altında tutmak için Google Play Hizmetleri’ne ait güncellemeleri yapabilir, kaldırabilir veya önbellek verilerini temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Play Store’u Durmaya Zorla

Android cihazlarda yüklü olan uygulamaları “Zorla Durdurma” özelliği çoğu kullanıcının uyguladığı yaygın bir yöntem diyebiliriz. Eğer, baş edemediğiniz hatalarla karşılaşıyorsanız Play Store’un çalışmasını durdurduktan sonra yeniden başlatmayı denemenizde fayda var. Play Store’u zorla durdurmak için Ayarlar > Uygulamalar > Google Play Store > Zorla Durdur adımlarını izleyebilirsiniz.

Cihazınızı Yeniden Başlatın

Aslında bu yöntem tüm elektronik cihazlar için kullanılan en iyi çözümlerden biri diyebilirim. Akıllı telefonunuzu yeniden başlattığınızda uygulamalar da aynı şekilde yeniden başladığından karşılaşılan sorunlar bu şekilde çözülebiliyor. Benim düşünceme göre, ilk olarak başvurulması gereken çözüm bu olmalı diye düşünüyorum. Onlarca işlem uyguladıktan sonra cihazınızı yeniden başlatıp sorunu çözdüğünüzde, “bu kadar kolay mıymış?” şeklindeki yakınmalarla karşılaşmamak olası bir durum.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Ve son olarak, hiçbir yöntem işe yaramadıysa başvurabileceğiniz son yöntem cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamak olabilir. Eğer cihazınızın yedeği varsa ve yukarıdaki çözümlerin hepsini denemediyseniz bu yöntemi kullanmanızı önermiyoruz. Tüm çareler tükendiğinde cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamayı düşünebilirsiniz.

Google Play Store’un çalışmama sorununu çözmek için daha iyi çözümler biliyorsanız, bizlerle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Google Play Store 403 Hatası Nasıl Çözülür?

Play Store Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

YORUMLAR