Instagram Ne Kadar Veri Kullanıyor, Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Mobil veri kullanımı hızla artıyor. Her ay kişi başına bir gigabayttan fazla veri tüketmek artık olağanüstü bir durum değil. Ancak, günlük hayatta en çok kullandığımız sosyal mecralardan biri olan Instagram'ın ne kadar veri harcadığını biliyor musunuz?

Instagram Ne Kadar Veri Kullanıyor, Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Mobil veri kullanımı hızla artıyorHer ay kişi başına bir gigabayttan fazla veri tüketmek artık olağanüstü bir durum değil. Ancak, günlük hayatta en çok kullandığımız sosyal mecralardan biri olan Instagram'ın ne kadar veri harcadığını biliyor musunuz?

Özellikle Hikayeler güncellemesinden sonra internetinizi çok fazla harcamaya başlayan bir uygulama olan Instagram'ın ne kadar verinizi kullandığını tam olarak bilemeyiz. Çünkü siz Instagram'da video izlemeyi daha çok seviyorsanız, kısa sürede internet paketinizi bitirebilir.

Araştırmacılar tarafından yapılan tahminlere göre, bir saat Instagram'a göz atmak 100 MB'lık mobil veriyi kullanabilir. Çok fazla gibi durmuyor ancak bunu her gün yaparsanız ayda 3 GB internet harcarsınız. Ayrıca bir saat içerisinde 100 MB harcarsınız diye sabit bir durum yok. Ancak, 3-4 hikayeye göz atarak, 1-2 video izleyerek bu rakama bir saat içerisinde ulaşmak hiç zor değil.

Instagram'da Fotoğraf Görüntüleme ve Fotoğraf Yükleme Ne Kadar İnternet Harcar?

Instagram tarafından açıklanan bir raporda, 40 veya daha fazla resim yaklaşık bir megabayt harcıyor. Ayrıca Instagram'a yüklediğiniz her fotoğraf için yaklaşık 2 ila 4 MB veriyi kullanmayı göz önüne almalısınız.

Instagram Hikayeleri Ne Kadar Veri Kullanıyor?

Geçtiğimiz 12 ay boyunca, kurumsal güvenlik ve veri yönetimi şirketi Wandera uzmanları, geçen yılın Ağustos ayında Instagram Hikayelerinin başlatılmasından bu yana, kullanıcıların bu özellik piyasaya sunulmadan öncesine oranla yüzde 71.5 daha fazla veri tükettiğini keşfetti.

Instagram'ın Hikayeler bölümüne yüklediğiniz bir video 10-15 MB veri kullanıyor. Ancak fotoğraf yüklemenin veya boomerang'lı paylaşım yapmanın en fazla 4-10 MB harcadığı ifade ediliyor.

Veri Tasarrufu İçin Ne Yapılmalı?

Instagram uygulamasını açıp kendi profilinizde bulunan Seçenekler (profilinize sağ üst köşedeki) kısıma dokunarak buradan Ayarlar konumunda yer alan seçenekleri pasif hale getirerek veri tasarrufu elde edebilirsiniz. Ayrıca internet paketinizi kullanarak canlı yayın yapmak da mantıklı olmayacaktır.

Instagram uygulamasının arka planda çalışmasını sonlandırarak yine veri tasarrufu yapmış olacaksınız. Bir diğer çözüm olan Hücresel Veri Kullanımında yer alan Daha Az Veri Kullan seçeneğini işaretleyerek veri tasarrufu elde edebilirsiniz.

Instagram Bilgisayarda Nasıl Kullanılır?

Instagram Hikayeleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YORUMLAR