İşte Telefonlarımızın Bataryasını Bitiren, Performansını Öldüren Sosyal Medya Uygulamaları

Akıllı telefonlarda performans ve pil ömrü sıkıntılarının hemen hepsinin sosyal medya yazılımlarından kaynaklandığı açıklandı.

İşte Telefonlarımızın Bataryasını Bitiren, Performansını Öldüren Sosyal Medya Uygulamaları

Telefonlarımızda ne kadar sosyal medya uygulaması varsa o kadar yavaşlıyor ve pil ömrü harcıyoruz. Yılın son çeyreğinde yapılan son araştırma, akıllı telefonlarda kullanıcıların şikayet ettikleri performans ve pil ömrü sıkıntılarının hemen hepsinin sosyal medya yazılımlarından kaynaklandığını işaret ediyor.

AVG AntiVirus & AVG Cleaner uygulamalarının topladığı verilere dayandırılarak yapılan araştırma ABD, İngiltere, Avustralya ve Asya ülkelerinden gelen verilere dayandırılarak derlenmiş. Araştırmaya göre son model akıllı telefonlarda bile sosyal medya uygulamalarının telefon bataryalarını yüzde 7 ile 12 oranında daha hızlı tükettiği, performanslarını da yüzde 10 oranında düşürdüğü tespit edilmiş. 

Hangi uygulamalar performans düşürüyor ve pil tüketiyor

Yapılan araştırma 4 farklı başlık altında birleştirilmiş: Performans, Veri Trafiği, Batarya Ömrü ve Bellek Kullanımı başlıklarının altına da hangi uygulamaların hangi kategoride telefonları yorduğu eklenmiş. Aşağıdaki tablo kullanıcılar tarafından servise açılan uygulamaların hangilerinin telefondaki kaynakları en çok tükettiğini listeliyor. Her kategoride farklı uygulamaların oldukça farklı etkileri olduğu görülüyor.

Arka planda açık kalan uygulamalar

Diğer taraftan, akılı telefonlarımıza yüklediğimiz, ya da yazılımlarıyla stok uygulama olarak gelen programların da bir listesi çıkarılmış. Bu uygulamalarda birer telefon performans ve batarya vampiri. Aşağıdaki tabloda da görüleceği gibi aynı kategorilerde liderlik Facebook’un elinde. Arka planda açık kalan Facebook, gerçekten telefon kaynaklarının yüzde 20’den fazlasını tüketebiliyor.

Bu noktada dikkat etmemiz gereken şey bu listeye dayanarak kullandığımız uygulamaların izinlerini tekrar gözden geçirmek. Gerekmedikçe bazılarını belki kullanmamak, ya da sadece istediğimiz zaman çalışmasına izin vermek. Aksi taktirde telefonunuzun markası ne olursa olsun kaynaklarınızın hızla tükenmesine engel olamıyorsunuz.

Demek ki aslında sadece bataryaların bir suçu yok, çuvaldızı biraz da sosyal medyaya batırmak lazım.

Android Telefonlarda Bellek ve Batarya Düşmanı Uygulamalar Listesi Açıklandı

LG G4 Kullanıcıları İçin Batarya Ömrünü Uzatmanın Yolları

Android Batarya Ömrünü Uzatacak Uygulamalar

YORUMLAR