Matematik Meraklıları İçin 6 Android Uygulaması

Çocukluğumuzdan beri ders olarak en sevmediğimiz ve zorlandığımız konulardan birisi matematiktir. Fakat aslında matematikle doğru yöntemlerle uğraşırsanız sevmemeniz için hiç bir sebep yok.

Matematik Meraklıları İçin 6 Android Uygulaması

Çocukluğumuzdan beri ders olarak en sevmediğimiz ve zorlandığımız konulardan birisi matematiktir. Fakat aslında matematikle doğru yöntemlerle uğraşırsanız sevmemeniz için hiç bir sebep yok.

Genellikle okullarda öğretilen matematik hem zor hem de sıkıcı gelir. Ayrıca öğrendiklerimizi gerçek hayatta kullanmayacağımızı bildiğimiz için de öğrenmek istemeyiz. Fakat aslında matematik öğrenmek sadece rakamlarla uğraşmak değil, aynı zamanda mantık ve akıl yürütme becerilerinizin gelişmesi anlamına da geliyor. Bu yüzden de matematik aslında hepimizin hayatında önemli yer tutan bir konu.

Bununla birlikte aramızda matematiği çok sevenler de var elbette ki. Matematiği ve rakamlarla uğraşmayı sevenler için de değişik matematik temalı uygulamalar var. Biz de bugün sizler için bu Android uygulamalarını derledik.

CalQ

İlk uygulamamız olan CalQ, ücretsiz olarak indirip oynayabileceğiniz eğlenceli bir matematik oyunu. Aynı anda hem öğretici hem de eğlenceli bir matematik oyunu arıyorsanız CalQ kesinlikle denemeniz gereken bir uygulama.

Oyunda amacınız ekrandaki tablodaki sayıları kullanarak yukarıda size hedef olarak gösterilen sayıya ulaşmak. Bunun için 90 saniyelik bir süre limitiniz var ve bu da oyunu daha da heyecanlı hale getiriyor.

Oyunda tablodaki sayılardan ne kadar çok kullanırsanız o kadar çok puan topluyorsunuz. Daha sonra da bu topladığınız puanları Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşarak arkadaşlarınıza hava atabiliyorsunuz.

Funb3rs

Bir diğer matematik oyunu olan Funb3rs da ücretsiz olarak indirip oynayabileceğiniz bir oyun. Oyun adının da ele verdiği gibi gayet eğlenceli. Bu oyundaki amacınız ise CalQ ile benzer diyebilirim.

Oyundaki temel göreviniz ekranda beliren hedef rakama ulaşabilmek. Bunun için rastgele olarak dizilmiş rakamlar üzerinde parmağınızı sürükleyerek toplama işlemi yapıyor ve hedefe ulaşmaya çalışıyorsunuz.

Bir hedef rakama ulaştığınızda diğeri çıkıyor ve böylece ulaşabildiğiniz kadar çok hedefe ulaşmaya çalışıyorsunuz. Oyuna Facebook ile bağlanıp diğer oyunculara karşı yarışma şansına da sahipsiniz.

Math Duel

Math Duel de yine bir matematik oyunu. Bu oyunu da  Android cihazlarınıza ücretsiz olarak indirip oynama şansına sahipsiniz. Oyun her yaştan matematik severe hitap ediyor diyebilirim. Üstelik arkadaşlarınızla oynayabiliyorsunuz.

Oyun adından da anlaşılabileceği gibi bir düello oyunu. Aynı cihazda iki kişi birlikte oynayabileceğiniz bir oyun olna Math Duel ekranı ikiye bölüyor ve karşılıklı iki oyuncunun yarışmasına imkan sağlıyor.

Oyunda amacınız karşınıza çıkan matematik sorusuna rakibinizden daha hızlı bir şekilde cevap vermek. Fakat şansınıza güvenip attığınızda yanlış cevap verirseniz 1 puan kaybediyorsunuz bu yüzden hem hızlı hem dikkatli olmanız gerekiyor.

Math Professional

Math Professional, Android cihazlarınıza indirip kullanabileceğiniz bir matematik uygulaması. Eğer profesyonel olarak hesaplarla ve rakamlarla uğraşıyorsanız ve bu alanda çalışıyorsanız Math Professional çok işinize yarayabilir.

Math Professional aslında profesyonel bir hesap makinası da diyebilirim. İnternet olmasına gerek olmadan akademik ve ileri seviye matematik işlemlerini yapabileceğiniz uygulama gerçekten kapsamlı özelliklere sahip diyebilirim.

Özelliklerinden bazılarını bilimsel hesap makinası, denklem çözücü, matriks çözücü, geometrik çözücü, istatistik araçlar, olasılık fonksiyonları, finansal araçlar ve eşdeğerlik hesaplayıcı olarak sıralayabilirim.

Maths Match

Maths Match de yine Android cihazlarınızda ücretsiz olarak oynayabileceğiniz bir matematik oyunu. Matematik ile uğraşmayı seviyor, rakamlarla eğlenebiliyorsanız Maths Match oyununu da seveceğinizi düşünüyorum.

Maths Match oyununda amacınız karşınıza çıkan denklemlerin doğru ya da yanlış olduklarını tespit etmek. Bunun için bir rakibe karşı da yarışabiliyorsunuz. Böylece en yüksek puanı alarak kendinizi matematik konusunda geliştirebiliyorsunuz.

Oyunda 4 milyondan fazla denklem bulunuyor. Bununla birlikte performansınızla ilgili istatistikleri görebiliyor ve liderlik listelerindeki yerinize bakabiliyorsunuz. Uygulamada ondalık sayılar, kesirler, yüzdeler, doğrusal denklemler gibi işlemler bulunuyor.

Puzzle Alarm Clock

Bir diğer ve en son uygulamamız olan Puzzle Alarm Clock adından da anlaşılabileceği gibi bir alarm uygulaması. Sabahları alarmınız sizi uyandıramıyorse ve sürekli işe ya da okula geç kalıyorsanız Puzzle Alarm Clock gerçekten etkili bir alarm uygulaması.

Onu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise alarmı kapatmak için bazı matematik problemleri çözmek zorunda olmanız. Örneğin üstüste çözmeniz gereken 5 bulmaca ile alarmı durdurmayı gerçekten zorlaştırabiliyorsunuz.

Uygulamada 3 farklı bulmaca zorluk seviyesi bulunuyor. Bununla birlikte yatma vakti için uyarı kurma, birden fazla alarm kurabilme, istediğiniz melodiyi alarm sesi olarak ayarlayabilme şansına da sahipsiniz.

YORUMLAR