Öğretmenler İçin En İyi iOS Uygulamaları

Öğretmenler için özel olarak derlediğimiz bu listede her biri kendi kategorisinin öncülerinden olan uygulamaları bulabilirsiniz.

Öğretmenler İçin En İyi iOS Uygulamaları

Akıllı telefonların ve tabletlerin sahip oldukları üstün özellikler bu cihazlar günlük yaşantımızın vazgeçilmez parçaları haline getiriyor.

Birkaç yıl öncesine kadar hayal etmekte güçlük çektiğimiz aktiviteleri ve işlemleri bu cihazlar sayesinde birkaç parmak hareketiyle tamamlayabiliyoruz. Mobil cihazlar her ne kadar genel olarak eğlence odaklı gibi gösteriliyor olsalar da iş hayatımızda da bizlere büyük kolaylıklar sağladıkları yadsınamaz bir gerçek.

Okulların açılmasına kısa bir süre kala, Tamindir ekibi olarak değerli öğretmenlerimizin faydalanabileceği uygulamalara göz attık ve en işlevsel olanlarını bu yazıda topladık. Listemizde yer alan bu uygulamalar hem öğretmenlerin işini kolaylaştıracak hem de öğrencileri ile daha verimli bir iletişim kurmalarını sağlayacak.

1- WPS Office

Dünyanın en popüler ofis programları arasında yer alan WPS Office sayesinde farklı türlerdeki belgelerinizi kolayca yönetebilirsiniz. Metin belgesi, sunum ve tablo gibi farklı formatları destekleyen WPS Office sade ve düzenli arayüzü sayesinde her seviyeden kullanıcı tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Microsoft Word, PowerPoint ve Excel ile uyumlu olarak çalışabilen WPS Office’te Google Drive, Dropbox, Box ve OneDrive gibi bulut depolama servislerine destek sunuluyor. Bu sayede uygulamayı kullanarak düzenlediğiniz bir belgeyi, direkt olarak bu servisler üzerine aktarabilirsiniz.

2- Edmodo

Edmodo öğrenciler ve öğretmenlerin daha hızlı iletişim kurmalarını sağlayan bir uygulama. Tamamen ücretsiz olarak sunulan bu uygulamayı kullanarak ortak çalışma platformu oluşturabilirsiniz. Bu platform hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin bir araya gelerek etkileşime girdikleri bir alan olarak düşünülebilir.

Sınıf içerisinde olduğu kadar sınıf dışında da bağlantıda kalmak istediğiniz, küçük tartışmalarla fikir alış verişi yapmayı amaçladığınız zamanlarda kullanabileceğiniz Edmodo ile öğrencilerin gidişatını da takip edebilirsiniz.

Uygulamanın işlevleri bunlarla sınırlı kalmıyor. Dosya yükleme özelliği sunması sayesinde öğrencilerinize faydası dokunabilecek bir belgeyi direkt olarak uygulamaya yükleyebilir ve öğrencilerinizin söz konusu dosyayı kolayca indirmesini sağlayabilirsiniz.

3- Super Notes

Kullanışlı özellikleriyle dikkat çeken Super Notes birden fazla işlevi tek bir uygulamada topluyor. Bu işlevler arasında ses kaydedici, kamera, not alma ve veri kaydetme gibi özellikler bulunmakta. Günlük hayatta karşılaştığınız ve not almak istediğiniz herhangi bir bilgiyi Super Notes’u kullanarak rahatça kaydedebilirsiniz.

Buna ek olarak ses kaydetmek yazı yazmaktan daha kısa süreceği için Super Notes’a bir de ses kaydedici eklenmiş. Bu özelliği kısıtlı vaktiniz olduğu zamanlarda veya yazı yazamayacak olduğunuz durumlarda kullanabilirsiniz.

Dahili kamera fonksiyonu ise alınan notları daha bilgilendirici bir hale getirmek için kullanılabiliyor. Çekilen fotoğraflara ekleyeceğiniz ufak notlar sayesinde vermek istediğiniz fikri daha rahat aktarabilirsiniz.

4- Evernote

Evernote çok da yeni bir uygulama değil fakat kategorisinin en iyileri arasında yer alıyor. Özel hayatta olduğu kadar profesyonel amaçlarla da rahatlıkla kullanılabilecek bir uygulama olan Evernote’ta ekran görüntüsü alma, resim kaydetme, ses kaydetme ve not kaydetme gibi farklı özellikler yer alıyor.

Tüm not alma ve bilgi kaydetme işlemlerinizi rahatlıkla tamamlayabileceğiniz Evernote’ta kullanılan arayüz mutlaka değinilmesi gereken özellikler arasında. Son derece sade olmasına rağmen hiçbir zaman özensizlik hissi vermiyor.

Kolay kullanım özellikleri ve en önemlisi ücretsiz olmasıyla öne çıkan Evernote, öğretmenlik mesleğini icra edenlerin mutlaka kullanması gereken bir seçenek.

5- Trello

Grup çalışmaları için geliştirilen Trello sayesinde projelerinizi ve etkinliklerinizi daha organize bir şekilde yönetebilirsiniz. Bu uygulamayı kullanarak dilediğiniz kullanıcıyı herhangi bir projeye davet edebilir, iş bölümü yapabilir ve projenin gidişatını aktif bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Aynı projede yer alan kişiler birbirleriyle iletişim kurabilir ve notlar paylaşarak takım arkadaşlarına herhangi bir konu hakkında bilgi verebilir. Uygulamada yer alan projeleri yapılması gerekenler, şu an yapılanlar ve bitenler olarak ayırabiliyorsunuz. Bu sayede kim ne işle ilgileniyor, ne kadar vakit harcayıp ne kadar aşama kaydediyor hepsini kolayca takip edebilirsiniz.

Grup çalışmaları sizin için önemliyse ve aktif bir çalışma sırasında kullanabileceğiniz işlevsel bir uygulama arıyorsanız Trello tam size göre.

Öğrenciler İçin iOS Uygulamaları

YORUMLAR