Pahalı Yazılımların En İyi Ücretsiz Alternatifleri

Sizler için hazırladığımız bu listede pahalı yazılımlar yerine kullanabileceğiniz alternatif ücretsiz yazılımları inceleyebilirsiniz.

Pahalı Yazılımların En İyi Ücretsiz Alternatifleri

Eğer çeşitli yazılımlar için ücret ödüyorsanız, bu yazılımlarda alışmış olduğunuz özelliklere sahip alternatif ve ücretsiz yazılımlara şans vermenizi öneriyoruz. Sürekli kullandığınız yazılımı değiştirmeyi düşünürseniz sizler için hazırladığımız bu listede pahalı yazılımlar yerine kullanabileceğiniz alternatif ücretsiz yazılımları inceleyebilirsiniz.

Adobe Photoshop yerine GIMP Kullanın

GIMP uygulaması, yaygın olarak Photoshop’un en iyi ücretsiz alternatifi olarak kabul ediliyor ve Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. Adobe’nin profesyonel iş akışı özelliklerinin bazılarından yoksun olan GIMP, resim düzenleme işini bir üst seviyeye çıkaracak araçlar ve seçenekler (fırçalardan katmanlara kadar) sunuyor.

GIMP uygulamasının sıradışı düzenine alışmak başlarda oldukça zor olduğundan, Photoshop’tan GIMP’e geçiş yapmak biraz zor olabiliyor. Ancak biraz zaman ve emek harcadığınızda son derece etkileyici sonuçlar elde edebilmeniz mümkün. Filtreler, araçlar, görüntü geliştirmeleri, resim denetimleri ve dışa aktarma seçenekleri tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır diye düşünüyorum.

GIMP uygulamasının düzenli güncellemeleri, üçüncü taraf eklentileri ve özelleştirme araçlarının zenginliği gibi avantajlı yönleri de bulunuyor.Not: Paint.NET uygulaması ev kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak türden olan ve çok sevilen bir resim düzenleyicisi uygulamasıyken, Pixlr Editor uygulaması da Photoshop’un kırpılmış versiyonu diyebiliriz.Microsoft Office yerine LibreOffice Kullanın

OpenOffice’ten ayrılan yazılımcıların geliştirdiği LibreOffice, Linux sistemlerinde önyüklü olarak geliyor. OpenOffice 3.3 sürümünden sonra gelişimine devam etmediğinden dolayı, sürekli olarak kendini yenileyen ve geliştiren LibreOffice uygulamasını kullanmak daha mantıklı diyebilirim. LibreOffice uygulaması Microsoft Office’in kelime işlemcisi, tabloları ve sunum paketi demetiyle eşleştiğinden ve tamamen ücretsiz olduğundan alternatif olarak kullanabilirsiniz.

GIMP uygulamasında olduğu gibi LibreOffice uygulaması da Windows, Mac ve Linux işletim sistemli cihazlarda çalışıyor ve Microsoft Office dosyalarını kolaylıkla çalıştırabiliyor.

Değişiklik izleme, şablonlar, görüntü ve sayfa düzeni desteği, gelişmiş dışa aktarma seçenekleri gibi özelliklerin hepsi LibreOffice’te, bir veritabanı programı yanı sıra Access ile eşleşecektir. Gelişmiş bir Excel kullanıcısıysanız LibreOffice’e geçerken zorlanabilirsiniz, uygulamada zorlanacağınız tek kısmın bu olduğunu düşünüyorum.

Not: Google Drive hizmeti de web üzerinden herhangi bir makineden ücretsiz ve hızlı ofis uygulamaları sunuyor. Bunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum.

Adobe Premiere Pro yerine Lightworks ya da DaVinci Resolve Kullanın

Lightworks uygulamasının sınırlı ücretsiz sürümü mevcut ve gerçekten profesyonel seviyede bir paket sunuyor. En büyük dezavantajı ise, ev kullanıcıları ve yeni başlayanlar için oldukça şaşırtıcı bir arayüze sahip olması. Ancak, biraz zaman ayırarak video klipleri düzenleme konusunda oldukça güçlü bir yazılım olduğunu anlayabilirsiniz. Lightworks uygulaması Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.

DaVinci Resolve, renk sınıflandırma aracı olarak sunulmuştu ancak şimdi Windows ve Mac’te kullanılabilen oldukça yetenekli bir düzenleyiciye dönüşmüş durumda. Lightworks uygulamasında olduğu gibi arayüzü size biraz zor gelebilir ve yazılımın geçmişi nedeniyle video düzenlemenin temelleri için daha az uygun diyebiliriz.

Hem Lightworks hem de DaVinci Resolve, hiç kuşkusuz ortalama bir ücretsiz yazılım paketinden daha güçlü ancak, kolay sürükle-bırak özelliğine sahip değiller. Bunların yanında VideoPad Video Editor (Windows için) uygulaması basit ve kullanımı kolay, WeVideo (web) küçük işleriniz için gayet ideal olabilir.


Not: Son birkaç yıl içinde güncelleştirme almamış olsa bile hala indirilebilir durumda olan Windows Movie Maker, yeni bir Mac bilgisayar satın alırsanız ya da halihazırda kullanıyorsanız iMovie uygulamalarını yükleyebilirsiniz.


Ücretli Müzik Düzenleme Yazılımları yerine LMMS Kullanın

Linux MultiMedia Studio’nun kısaltılmış hali olan LMMS uygulaması Windows, Mac ve Linux için ücretsiz olarak indirebileceğiniz harika, açık kaynaklı, çapraz platformlu, GarageBand benzeri bir müzik prodüksiyon uygulamasıdır. Müzik besteleme, parçaları karıştırma, efekt ekleme ve çok daha fazlasını yapabileceğiniz LMMS uygulaması bu konuda en iyilerden biri diyebilirim.

Bu makalede listelediğimiz diğer uygulamalarda olduğu gibi arayüzü biraz zor gelebilir, ancak bu uygulamada ihtiyacınız olan tüm önemli özellikleri bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. VST eklentileri, tam MIDI uyumluluğu, beat ve bas dizilimi editörü, parça bazlı otomasyon seçenekleri, SoundFont desteği de uygulamanın sunduğu diğer özellikler arasında yer alıyor.

Yeni başlayanlar kategorisinde olsanız bile, LMMS uygulamasında birkaç dakika harcadıktan sonra uygulamanın ölçeğini ve potansiyelini kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Not: Bir Mac sahibiyseniz GarageBand uygulamasını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz, Audacity uygulaması da ücretsiz uygulamalar dünyasında öne çıkan uygulamalardan bir tanesi.


Üretkenliğinizi Artıracak 5 Ücretsiz Adobe Uygulaması

YORUMLAR