Daha Önce Duymadığınız 10 Ücretsiz İşletim Sistemi

Bu listemizde Windows'a alternatif niteliğinde, muhtemelen daha önce duymadığınız 10 ücretsiz işletim sistemini sıraladık.

Daha Önce Duymadığınız 10 Ücretsiz İşletim Sistemi

Yeni bir bilgisayar aldığınızda işletim sistemi Windows ya da MacOS olarak gelecektir. Bu işletim sistemleri her ne kadar ücretsiz gibi görünse de, aslında hiç de öyle değil. Üreticiler cihazlara yükledikleri Windows için lisans alıyorlar ve Windows’u kendiniz kurmak istiyorsanız sizin bir kopya satın almanız gerekiyor. MacOS güncellemeleri her ne kadar ücretsiz olsa da, yalnızca Mac satın alanlar tarafından kullanılabiliyor. Maliyetini ise bilgisayarın fiyatından anlayabilirsiniz.

Aslında piyasada birçok işletim sistemi bulunuyor ve bunlar ücretsiz olarak sunuluyor. Pek çoğu bilinmeyen bu işletim sistemlerinden en popüleri Linux’tür. Bu listemizde ise muhtemelen daha önce duymadığınız 10 ücretsiz işletim sisteminden bahsedeceğiz.

1. FreeBSD

Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan FreeBSD, hem sunucular hem de masaüstü cihazlar için oldukça güvenilir olarak görülüyor. FreeBSD, TrustedBSD projesi kapsamında birçok kaynaktan gelen geliştirmeler sayesinde güvenlik ve gizlilik konusunda da üst düzey koruma sağlıyor.

2. ReactOS

Çoğu ücretsiz işletim sistemi, Windows’a bir alternatif sunuyor. ReactOS ise hem görünüm olarak, hem de Windows’ta çalışan tüm uygulamaları çalıştırarak oldukça iyi bir alternatif olma niteliği taşıyor diyebilirim.

3. FreeDOS

DOS tabanlı bir işletim sistemi olan FreeDOS, geçmişte bilgisayar kullanan kullanıcıların hatırlayacağı bir işletim sistemi. Sanal makine içerisinde çalıştırabileceğiniz ya da sadece eski oyunları çalıştırmak için kullanabileceğiniz FreeDOS’tan çok fazla bir beklentiniz olmamasını tavsiye ederiz.

4. Haiku

BeOS’tan ilham alınarak piyasaya sürülen Haiku, hem Windows’a alternatif hem de BeOS hayranlarının seveceği bir işletim sistemi diyebilirim. VLC Player desteği, HTML5 uyumlu internet tarayıcısı gibi birçok özelliğe de sahip durumda.

5. illumos

Oracle, Solaris adında bir işletim sistemi kullanıyordu ve bu sistem açık kaynak kodlu değildi. 2008 yılında açık kaynak kodlu olan işletim sistemi 2010 yılında Oracle tarafından durdurulmuştu. Illumos ise OpenSolaris’i hayatta tutmak için geliştirilen bir proje diyebiliriz. Linux gibi doğrudan indiremeyeceğiniz işletim sistemini, DilOS veya openindiana dağıtımlarını kullanabilirsiniz.

6. Syllable

GNU projesi kapsamında Linux parçaları kullanılarak inşa edilen Syllable, masaüstü bilgisayarlara yönelik geliştirilmiş bir işletim sistemi. WebKit tabanlı internet tarayıcısı, e-posta istemcisi, medya oynatıcısı ve programlama için geliştirme ortamı sunan Syllable oldukça iyi bir alternatif olabilir.

7. AROS

32-bit sistemler için geliştirilen bir işletim sistemi olan AROS, ücret ödemenize gerek kalmadan AmigaOS programlarını kullanmanın bir çözümünü sunuyor. Açık kaynak kodlu olmasıyla birlikte kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

8. MenuetOS

MeneuetOS, tek bir diskete sığacak kadar küçük bir işletim sistemi. Şu an ne kadar garip olduğunu anlayabiliyoruz fakat, geçmişte bu oldukça büyük bir miktardı. MenuetOS, tamamen 32/64bit assembly diliyle yazılmış ve 32GB’a kadar RAM desteklemesine rağmen çok az masrafla çalışacak şekilde tasarlanmış bir işletim sistemi.

9. DexOS

Masaüstü işletim sistemlerinde alıştığımız pencere görünümü yerine bir konsol arayüzü tercih eden geliştiricinin bu yaklaşımı oldukça etkileyici diyebilirim. İşletim sistemini kullandığınızda, bir oyunun menüsüne girmişsiniz hissiyatına kapılıyorsunuz.

10. Visopsys

DexOS gibi Visopsys işletim sistemi de, tek bir geliştiricinin hobi amaçlı geliştirdiği bir proje. 1997 yılından bu yana geliştirilen küçük, hızlı ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Visopsys, basit ama işlevsel bir grafik arayüzü sunuyor.

Bu listemizde sıraladığımız işletim sistemlerinden kullanmayı düşündüğünüz bir sistem var mı? Ya da bunların dışında bir öneriniz varsa, bizlerle yorum bölümünden paylaşmayı unutmayın. 

Windows'a Alternatif Olarak Kullanabileceğiniz 8 Ücretsiz İşletim Sistemi

Bilgisayarınızda Birden Fazla İşletim Sistemini Aynı Anda Çalıştırmanın En İyi Yolu Nedir?

YORUMLAR