SEO Çalışmalarında Yapılmaması Gereken 9 Yanlış

SEO optimizasyonları ve stratejileri geliştirirken güncel kalmak ve hata yapmamak çok önemli, işte çok faydalı 10 SEO ipucu.

SEO Çalışmalarında Yapılmaması Gereken 9 Yanlış

Sürekli değişen arama motoru algoritmaları web sitelerinin tetikte olmasını gerektiriyor. SEO optimizasyonları ve stratejileri geliştirirken güncel kalmak çok önemli. Bir önemli nokta da, SEO çalışmaları sırasında dikkatli olmak ve hata yapmamak. İşte SEO çalışmalarında yapmamanız gerekenler…

SEO çalışmaları Google’ın bizlere önerdiği kurallar dahilinde yapılsa da, dikkat etmekçok önemli. Çünkü Google bir şey önerirken bu öneriyi ne kadar abartıp abartmadığınız da ölçüyor. 

Link satın alırken dikkat

Zaten popüler bir siteniz varsa link satın alarak durumu daha da lehinize çevirmeniz mümkün.  Ancak bu u yaparken bazı riskleri olduğunu göz ardı etmemeliniz. Google bazı ücretli linkleri işaretleyebiliyor. Bir günde onlarca link sitenizi işaretlerse, Google bu hareketi gözden kaçırmıyor. Arama sonuçlarında olumsuz bir etki yaratıyor. Bundan dolayı sitenizi linklerle doldurmamaya özen gösterin

Her şeyin başı; başlık

Daha önce sitenizde ya da başka sitelerde kullanılmış bir başlık kullanmak en sık yapılan hatalardan biridir. Aynı başlık ile girdiğiniz bir makale, arama sonuçlarında daha önce girilenlerin altında kalır. Bu da güncellemelerde kronolojik bir karmaşa yaratabilir. Her zaman daha önceki başlıklarınızı kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Öte yandan Google taklit içerik sevmez. Başlıklarınız birbirine benzerse arama motorları sizi taklitçi olarak tanımlayabilir. 

İçeriği kadar kitabın kapağı da önemli

Tasarım mı yoksa içerik mi yıllardır bir tartışmadır gidiyor. Çekici bir tasarımı olmayan sitesin ziyaretçisinin olmasını beklemek biraz hayal gibi. Ancak burada sınırı çok iyi belirlemek lazım. Çok fazla grafik, hareketli resim veya büyük görsel ve videolar kullanmak sitenizin bir “çorbaya” dönmesine neden olacağı gibi, yüklenme süresini de olumsuz etkiler.

Özellikle Flash site tasarımından uzak durmalısınız. Flash ile yapılan siteler çok şık durabilirler, arama motorlarının botlarının sitenizi taramasını yavaşlatır ve engelleyebilirler. Zaten dikkat ederseniz artık kimse Flash site yapmıyor. Size SEO açısından avantajlı olanaklar sunabilen HTML 5 tavsiye ediyoruz.

Anahtar kelimeler hangi kapıları açamaz?

En sık yapılan SEO hatalarından biri, yazıların sonuna alakalı alakasız bir sürü anahtar kelime yerleştirmek.  Anahtar kelimeleriniz için ayrı bir sayfa oluşturarak buradan optimize etmeniz mümkün.  Anahtar kelimelerin yazının içinde de geçtiğinden emin olun. Her kelime en çok 5 kere makalenin içinde görünmeli.  Başka türlü yapacağınız her anahtar kelime çalışmasını Google “zorlama” olarak değerlendirir ve çalışmanızı değerlendirmez.

Bundan dolayı anahtar kelimeler için beyin fırtınası yapmanız gerekebilir. Birkaç kişiden oluşan bir “fikir” ekibi oluşturabilir ve anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz. 

Adwords’ün Arama Sonuçları Üzerine Etkisi

Bunun bir hurafe olduğunu hatırlatmak istiyoruz.  AdWords’e katılmış olmak sizi Google arama sayfalarında yükseltmez. Kısaca AdWords’un sıralamalarla bir ilişkisi yok.

Hemen sonuç almayı beklemeyin

SEO çalışmaları derin ve dikkat isteyen algoritmalar içerir. Bunların hepsini bir günde tamamlamanız nasıl mümkün değilse, sonuçlarını bir günde görebilmeniz de o kadar mümkün değil. 

SEO çalışmalarını sonraya bırakmayın

Sitenizi inşa ederken tüm SEO planınızla paralel bir strateji kullanmalısınız. Önce siteyi kurup, sonra SEO çalışması yapmak zaman kaybetmenize ve zorlanmanıza yol açacaktır. Bir yandan tasarım ve alt yapı üzerinde çalışırken diğer yandan da SEO stratejinizi uygulayacağınız tüm noktaları ve detayları tasarlamalısınız. 

“SEO’ya para harcamak mı?”

BU soruyu sorduğunuz anda kaybetmeyi göze almışınız demektir. Tek başınıza SEO çalışmalarınızın ne kadarını gerçekleştirmeyi başarabilirsiniz? Bu soruyu kendinize sormalısınız. Profesyonel bir SEO yardımı almak çok maliyetli yaratmayacağı gibi, uzun vadede yatırımınıza gelir katacak bir hizmet olarak size geri döner.

PDF’in modası geçti

Çok değil birkaç sene öncesine kadar önemli dokümanlar PDF olarak paylaşılırdı. Bu sistemin SEO’ya bir faydası yok. Dokümanlarınızı HTML olarak paylaşmanız Google arama sonuçlarında hızla yer değiştirmeniz ve fark edilmeniz anlamına geliyor. Bunun için PDF olarak elinizden geldiğince doküman paylaşmayın. 

2015 SEO Trendleri Neler Olacak?

Anti SEO nedir? Nasıl Önlem Alabilirsiniz?

YORUMLAR