Silinen Dosyalarınızı Geri Getirmek / Kurtarmak için Kullanabileceğiniz Programlar

Yazımızda ücretsiz dosya kurtarma programlarına göz attık

Silinen Dosyalarınızı Geri Getirmek / Kurtarmak için Kullanabileceğiniz Programlar

Merhaba Tamindir takipçileri. Günümüzde bilgisayarlarımızda birçok farklı dosyayı depolayabiliyoruz. Video, fotoğraf, ofis dökümanları veya diğer türdeki bu dosyalardan baızları bizim için oldukça önemli olabiliyor veya özel bir anlam taşıyabiliyor. Fakat bazen istenmeyen nedenlerden ötürü bu önemli dosyalar silinebilmekte. Elektrik kesilmeleri, sistem çökmeleri, dosya yazma hataları veya yanlışlıkla silme nedeniyle sabit disklerimizden, hafıza kartlarımızdan veya taşınabilir disklerimizden dosyalar kaybolabilmekte. Fakat bu durum bizim için dünyanın sonu değil; çünkü bu silinen dosyaları geri getirme için kullanabileceğimiz bir dosya kurtarma programı verilerimizin kaybolmasını engelleyebilir.

Bu yazımızda silinen dosyaları kurtarma amacıyla kullanabileceğiniz farklı çözümleri listeleyeceğiz. Listemizdeki çözümlerin güzel yönü ise bu yazılımları ücretsiz olarak indirip kullanabiliyor oluşunuz.

Silinen fotoğrafları kurtarma gibi işlemleri gerçekleştirmenize yardımcı olan bu yazılımları incelemeye başlamadan önce birkaç ön bilgi paylaşmamız doğru olacaktır. Listemizde yer alan yazılımların silinen dosyalarınızı kurtarmakta veya silinen resimleri geri alma konusunda size yüzde yüz çözüm sunacağı garanti değil. Bu durum silinen dosyanın durumuna, üstüne veri yazılıp yazılmadığına ve farklı faktörlere bağlıdır. Bu nedenle eğer kayıp bir dosyaya ulaşmak istiyorsanız listemizde yer alan tek bir çözüm yerine farklı çözümleri de denemenizi öneririz. Listemizde yer alan programları yüklerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da bu programları kayıp dosyalarınızın yer aldığı disk bölümlerine yüklememeniz gerektiği. Bu işlem bu disk bölümü üzerindeki kayıp dosyaların üzerine yazılmasına ve dosyaların tamamen kaybolmasına neden olabilir.

Dilerseniz listemizdeki programlara göz atalım:

Glary Undelete:

Glary Undelete sade ve kullanışlı arayüzüyle öne çıkan bir dosya kurtarma yazılımı. Program ile bilgisayarınıza bağlı depolama birimlerini tarayabilir, kayıp dosyaları tespit ederek kurtarabilirsiniz. Programı hızlı bir şekilde kayıp dosyaları tarayabiliyor. Bunun yanında size kullanışlı dosya filtreleme seçenekleri ve arama yapabilme imkanı da sunuyor. Programın bi diğer güzel yönü size kurtarmak istediğiniz fotoğraflar için küçük önizlemeler gösterebilmesi.

Glary Undelete programını bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz:

DataRecovery:

DataRecovery, Glary Undelete ile karşılaştırıldığında çok daha basit bir görünüme ve yapıya sahip. Program dosya kurtarmak için temel fonksiyonları içeriyor. DataRecovery içerisinde resimler için küçük önizlemeler sunulmamakta. Program içerisinde tek göze çarpan özellik arama filtreleme özelliği.

DataRecovery'i indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

PhotoRec:

PhotoRec komut satırı tabanlı olarak çalışan bir dosya kurtarma yazılımı. Programın kullanıcı dostu olmadığını ve karışık bir kullanım sunduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle PhotoRec'i ancak yazımızda paylaştığımız diğer çözümler işe yaramadığında denemenizi tavsiye ediyoruz:

Recuva:

Recuva, dosya kurtarma programları arasında en başarılı çözüm olarak nitelendirebileceğimiz bir program. Bir dosya kurtarma programında ihtiyaç duyabileceğiniz hemen hemen bütün özellikler Recuva'da size ücretsiz olarak sunuluyor. Gerek kullanıcı dostu arayüzü olsun, gerek size dosya kurtarma işlemlerinde adım adım eşlik ederek süreci kolaylaştırması olsun, gerek kullanışlı dosya filtreleme ve arama seçenekleri olsun, gerekse de fotoğraflar için küçük önizlemeler sunması olsun Recuva bizden tam puan almayı başarıyor. Recuva'yı listemizdeki seçenekler arasında ilk sırada denemenizi tavsiye ediyoruz. Recuva'yı bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz:

Recuva ile ilgili hazırladığımız bu özel kullanım rehberine de göz atabilirsiniz:

Recuva Nasıl Kullanılır

SoftPerfect File Recovery:

SoftPerfect File Recovery eğer dosya kurtarmak için göz yormayacak, zahmet çektirmeyecek basit bir program arıyorsanız tavsiye edebileceğimiz bir yazılım. Programın Türkçe arayüze sahip olması güzel bir özellik. SoftPerfect File Recovery ile kısa süre içerisinde silinen dosyaları tarayabilir ve kurtarabilirsiniz. Sadeliği ile ön plana çıkan programın tek eksi yönü resimler için önizlemeler sunmaması.

SoftPerfect File Recovery'i indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Wise Data Recovery:

Wise Data Recovery şık bir arayüze sahip ve hızlı bi şekilde silinmiş dosyalarınızı tarayabiliyor. Programın arama bölümünün başarılı olduğunu söyleyebilirim. Bu bölümün kenarındaki oku kullanarak menüyü açabilir ve tarama sonuçlarını dosya türüne göre filtreleyebilirsiniz:

Wise Data Recovery indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Puran File Recovery:

Puran File Recovery klasik bir arayüze sahip. Program ile silinmiş dosyalarınızı tarattıktan sonra bulunan sonuçlar arasında arama ve filtreleme yapabilirsiniz. Eğer aradığınız silinmiş dosyalara diğer programlarla erişmeyi başaramıyorsanız Puran File Recovery'nin "Deep Scan" özelliğini kullanarak derinlemesine tarama yapabilirsiniz.

Puran File Recovery'i indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

EASEUS Data Recovery Wizard Free Edition

EASEUS Data Recovery Wizard Free Edition sihirbaz tabanlı şık bir arayüze sahip. Programı kullanmaya başlamadan önce bu versiyonun size toplamda 2 GB boyutunda dosya kurtarma imkanı verdiğini belirtmekte fayda var. Bu boyutun 1 GB'lık bölümü size programı yüklemenizle birlikte sunuluyor, geri kalan 1 GB ise programı Facebook, Twitter veya Google+ üzerinden paylaştığınızda veriliyor.

EASEUS Data Recovery Wizard Free Edition'ı bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz: 

Restoration:

Restoration eğer dosya kurtarma işi için çok zaman harcamaya vaktiniz yoksa oldukça işinize yarayacak bir program. Programın güzel yönü kurulum gerektirmeden çalışabilmesi. Restoration kullanabilmek için arşiv dosyası içerisindeki dosyaları bir klasöre çıkarın. Sonrasında programın .exe dosyasının üzerine sağ tuşla tıklayarak "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğini seçin ve programı başlatın. Sonrasında silinen dosyalarınızı tarayabilirsiniz. Programın eksi yönü önizleme sunmaması. 

Restoration'ı bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz:

Dosya kurtarma amacıyla kullanabileceğiniz programlarımız bunlardan ibaret değil. Yazımızın ikinci sayfasında daha çok seçeneğe ulaşabilirsiniz.

  1. Silinen Dosyalarınızı Geri Getirmek / Kurtarmak için Kullanabileceğiniz Programlar
  2. Silinen Dosyalarınızı Geri Getirmek / Kurtarmak için Kullanabileceğiniz Programlar - Sayfa 2

YORUMLAR