Siri'nin Meslektaşı Cortana Hakkında Bilmek İstediğiniz Her şey

Nisan ayında 1 yaşına basacak olan kişisel asistan Cortana ile ilgili her şey.

Cortana'nın karakteri

Cortana kullanıcıları tamamen hayal güçlerini kullanmak zorundalar. Halo hayranları hemen heyecanlanmasın, ortada oyundaki gibi bir karakter yok. Ancak kendini ifade eden bir çember var. Tasarım açısından son derece sade ve etkili. Bu noktada biraz Stanley Kubrick'in 2001: A Space Odyessey filmine atıfta bulunulmuş sanki. Filmde HAL isimli bilgisayarın sadece kırmızı bir led lambadan oluşan bir ara yüzü vardı. Cortana simgesel bir fiziğe sahip, bu çember duruma göre renk değiştirebiliyor ve siz bu renge göre Cortanayla iletişim kurabiliyorsunuz. Cortana son derece anlayışlı bir asistan 'beni rahatsız etme' dediğiniz andan itibaren, siz aksini söyleyene kadar size ilişmiyor. 

Bölgesel Cortana

Cortana Siri’den önemli bir noktada daha ayrılıyor. Bölgesel olarak farklılıklar gösterebiliyor. Siri gibi tek merkezli düşünmüyor. Örnek verecek olursak; İngiltere’de Cortana İngiliz aksanıyla konuşuyor, İngilizce tamlamalar ve deyimler kullanıyor. Aynı şekilde Kanada, Amerika, Fransa ve Çin içinde bu özellikler geçerli. Cortana sabit bir merkeze bu açıdan gerek duymuyor. Yöresel gelişebiliyor ve kullanıcısının ihtiyaçlarını da bölgesine göre yerelleştirebiliyor. Örneğin, Cortana kredi kartı limitlerinizi ve seyahat alışkanlarınızı bildiği için size kalkıp Türkiye’den 5 bin kilometre ötede pahalı bir tatil önermiyor. Gidebileceğiniz yerleri kestirebiliyor. Ya da sorduğunuz soruların cevabını merkeze Türkiye’yi alarak çemberini genişleterek cevap bulmaya çalışıyor. 

İngiliz aksanıyla konuşan Cortana’nın sesi Ginnie Watson adında bir besteci, şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve dublaj sanatçısına ait. Türkiye’de Cortanayı kim seslendirecek henüz bilinmiyor. Amerika'da ise Cortana'yı zaten Halo serisinden tanınan Jen Taylor, Windows 10 üzerinden de seslendirmeye devam ediyor.

Son Söz

Cortana, sanal asistan tamlamasını tüm bu özellikleri ile sonuna kadar hak ediyor. Siri'den kat kat üstün oluğunu ve olabileceğini de kanıtlamış bulunuyor. Ülkemizde ne zaman tam randımanlı olarak çalışmaya başlayacağını kestirmek an itibarıyla çok mümkün değil. Ancak heyecan verici bir ürün olduğu kesin. 

Kişisel Asistan Cortana ile Tanışın

Cortana, Android ve iOS'a Geliyor

Cortana Windows 10'da Sizin Sesinizi Öğrenebiliyor

  1. Siri'nin Meslektaşı Cortana Hakkında Bilmek İstediğiniz Her şey
  2. Cortana neler yapabiliyor, neler yapmayı düşünüyor?
  3. Cortana'nın karakteri

YORUMLAR