Siyah Arka Plan Kullanılarak Nasıl Pil Tasarrufu Yapılır

AMOLED ekranlara sahip telefonlarda siyah arka plan kullanıldığına nasıl pil tasarrufu yapılır.

Siyah Arka Plan Kullanılarak Nasıl Pil Tasarrufu Yapılır

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonların pil kapasiteleri de giderek yükseliyor. Akıllı telefonların daha işlevsel hale gelmesi ise onlara olan ihtiyacımızın daha fazla artmasına neden oluyor. Durum böyle olunca akıllı telefonlarda bizimle beraber her yere geliyorlar. Durum böyleyken doğal olarak güç tüketimi özellikle telefon bağımlısı kullanıcılar için ciddi sorunlar oluşturabiliyor.

Akıllı telefonların önemi göz önüne alındığında ise bu tür güç sorunlarına çare olmak için pil ömrünü uzatma yöntemleri uygulanıyor. Bu yöntemler arasında en çok bilinenler arasında ekranların koyu renk arka planlarla kaplanması yer alıyor. Peki ekranların siyah olması pil süresini nasıl etkiliyor dersiniz?

AMOLED Ekranlarda Enerji Tasarrufu

Eğer AMOLED ekrana sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız ekranın üretim teknolojisi siyah ışıkları geçirirken daha düşük güç tüketir. Durum böyle olunca siyah ağırlıklı temaları tercih etmek telefonunuz için yüzde 8 ila 18 arasında pil tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir. Eğer bu işin arka planına göz atacak olursak şöyle söylenebilir. AMOLED ekranların yapısında ışığı geçiren diyotlar bulunur bu diyotlar gelen ışığın rengine göre güç sarf ederek ışığı ekrana yansıtır ve böylece bütün görüntü oluşur. Bu diyotlar siyah ışıklarda ise minimum derecede güç tüketirler. Bu nedenle ekranın siyah renklerde tercih edilmesi de diyotların yüksek güç harcamasına engel olur ve doğal olarak pilden tasarruf edilir.

Yukarıdaki grafikte renkli ve siyah AMOLED ekranların toplam batarya kapasitesindeki güç tüketim oranları gösterilmektedir.

LCD Ekranlarda Enerji Tasarrufu

Herşey buraya kadar tamam. Peki LCD ekranlarda bu iş nasıl oluyor? LCD ekranların yapısı AMOLED ekranlardan çok daha karmaşıktır fakat sorunun cevabı ise oldukça basit. LCD ekranlar kendine gelen rengi direkt olarak ekrana yansıtır ve arasından seçim yapmaz. Yani LCD ekranlar için rengin bir önemi yoktur. Gelen her renk için eşit güç tüketimi yapılır. Buradan çıkan sonuç ise LCD bir ekrana sahipseniz bu yöntem işinize yaramayacak.

AMOLED ekranlar renk optimizasyonu için en uygun ekranlardır. Uzun lafın kısası siyah ekranların kullanıldığı AMOLED'ler daha az güç harcar. AMOLED ve LCD karşılaştırmasına girersek eğer daha az güç ile daha parlak ekranı AMOLED sağlarken LCD ekranlardan daha fazla verimlidir. Umarım bu bilgiler telefonlarınızın pil ömürünü uzatmak için bir nebze olsun yardımcı olur.

Android Batarya Ömrünü Uzatacak Uygulamalar

YORUMLAR