Sosyal Ağlara Video Yüklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her bir sosyal platforma video eklerken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için detaylı bir şekilde anlattık.

Sosyal Ağlara Video Yüklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aklımıza gelen neredeyse tüm sosyal platformlar artık video ekleme özelliğine sahip. Hatta 2019’a kadar internet trafiğinin %80’inin video izleme amacı ile kullanılacağı düşünülüyor. Sosyal medyada daha aktif olmak ve ilgi çekmek istiyorsanız bu yüzden etkileyici videolar eklemeyi öğrenmelisiniz. Biz de bu yazımızda sosyal platformlara video eklemenin bazı inceliklerini ve detaylarını sizlerle paylaşacağız.

Videonuzu Her Platforma Ayrı Yükleyin

Videonuzu sadece YouTube’a ekleyip oradan Facebook ve Twitter’a link olarak yollamayın. Çünkü farklı kaynaklara ayrı ayrı yükleme yaparak daha fazla izleyiciye ulaşmanız mümkün. Çok etkili bir yöntem olmasa da dikkat edilmesi gerekiyor.

Limitleri Öğrenin

Video yükleme konusunda her sosyal platformun ayrı kısıtlamaları var. Bu kısıtlamaların farkında olursanız ona göre videolar hazırlayarak daha verimli işler yapabilirsiniz. Aşağıdaki tablodan en yaygın sosyal platformlar için bu limitleri görebilirsiniz.

Videolarınızı Düzenlemeden Yüklemeyin

İnternette çok büyük bir izleyici kitlesi bulunsa da bu kitle çok fazla şeye dikkat edip kendilerine göre filtreleme yapıyor. Yani her önüne geleni izlemiyorlar. Bu yüzden elinizdeki 2 saatlik videoyu nasılsa limit var diyerek yüklemenizi tavsiye etmiyoruz. Videonuzu daha ilgi çekici hale getirmek ve izleyenleri sıkmamak için çeşitli video düzenleme programları ile elden geçirmenizde fayda var.

Araştırmalara göre Facebook kullanıcıları en yaygın olarak 30 saniye ile 1 dakika arasındaki videoları izliyor. Bu videolar ise genellikle eğlence odaklı videolar oluyor.

Youtube’da ise durum biraz farklı. Kullanıcılar 3 dakika civarındaki videoları en çok izliyor. Açıklama, inceleme ve animasyon türündeki videolar bunlardan en yaygın olanları. Yani Youtube kullanıcılarının birçoğu bu platformu araştırma yapmak ve bilgi toplamak için kullanıyor.

Twitter kullanıcılarının video izleme ortalaması ise oldukça düşük, 10 saniye ile 30 saniye arasında. Yani Twitter’a yükleyeceğiniz videonun tamamen özet niteliğinde olması sizin için iyi olacaktır.

Instagram kullanıcıları ise daha çok duygusal içeriklere, motivasyon kaynaklı gönderilere odaklanıyorlar. Yani Instagramda herhangi bir bilgi içerikli gönderi aranmıyor. Sadece kullanıcıların ilgisini çekecek, ufkunu genişletebilecek tarzda yaratıcı videolar hazırlamanız yeterli. Yani çeşitli efektlere sahip hızlandırılmış veya ağır çekim videoları bunlara birer örnek olabilir.

Videoların Başlangıcı Çok Önemli

Facebook’tan örnek vermek gerekirse videolar ekrana geldiği anda otomatik olarak oynatılmaya başlıyor. Yani videonuzun ilk 3 saniyesi çok önemli diyebiliriz. Eğer ilgi çekici olursa kullanıcı sayfayı kaydırmaya devam etmek yerine videonuza odaklanıp sonuna kadar izleyebilir.

Videolarda Ses Pek Önemli Değil

Evet videonuzda kullanacağınız ses o kadar da önemli değil. Çünkü Facebook ve Instagram gibi otomatik video oynatma özelliği olan platformlarda çoğu kişi videonun sesini açmadan direk izleyip geçiyor. Yine de etkileyici bir ses seçmeniz sizin faydanıza olacaktır. Eğer açıklama veya inceleme türünde bir videonuz varsa altyazılı olarak yüklemeniz de sizin faydanıza olacaktır. Çünkü çoğu kişi videoları sessiz izliyor ya da etraftaki gürültüden dolayı tüm sesi dikkatlice duyamıyor.

Önizleme Resimlerine Dikkat Edin

Videolarınızın önizleme resimlerine yani “thumbnail” olarak adlandırılan görüntülerine dikkat edin. Çünkü araştırmalara göre izleyici kitlesini en çok ikna eden konulardan birisi de bu oluyor. Facebook ve Youtube size istediğiniz görüntüyü önizleme resmi olarak yükleme imkanı sunuyor. Instagram, Twitter ve Snapchat ayrı bir resim yükleme olanağı sunmuyor fakat videonuzun istediğiniz anını yakalayıp önizleme resmi olarak ayarlamanızı sağlıyor. Yukarıdaki görüntüde de görebileceğiniz gibi büyük harflerle açıklayıcı bir önizleme resmi gayet faydalı olabilir.

YouTube'da 360 Derece Canlı Video Akışı ve 3B Ses Devrimi

YouTube ile Ekran Videosu Nasıl Çekilir?

Videolarınızı YouTube için Nasıl Düzenlemelisiniz?