Spotify Şarkı İndirme Nasıl Yapılır?

Spotify ile dinlediğimiz müzik ve şarkıları indirebilmek için nasıl bir yöntem izleyeceğinizi ekran görüntüleri ile anlattık.

Spotify Şarkı İndirme Nasıl Yapılır?

Spotify geçtiğimiz haftalarda ülkemizde de yayın yapmaya başladı ve böylece çevrimiçi müzik dinlemek çok daha kolay ve tamamen yasal bir hale geldi. Hem uygulamasının kullanışlılığı hem de ücretli sürümde tamamen reklamsız müzik dinleme olanağı sunması sayesinde her iki sürümünde de giderek daha fazla kullanıcı kazanan Spotify, maalesef çevrimdışı müzik dinleme şansını sadece ücretli üyelik alanlara sunuyor ve ücretsiz olarak servisi kullanmak isteyenler her zaman internete bağlı olmak zorundalar.

Tabii ki program geliştiriciler de elleri boş durmadılar ve Spotify müziklerini indirebilmek için gereken programları hazırladılar. Bu programlardan bir tanesi de Spotydl programı ve oldukça hızlı bir şekilde çalışarak şarkıları hemen indirmenizi sağlıyor. Varolan programlar içerisinde en kolay kullanımlı ve işlevsel olan Spotydl olduğu için sizlere bugün programdan biraz bahsederek Spotify şarkı indirme nasıl yapılır göstereceğiz.

Programın çalışması için ilk olarak bilgisayarınızda Spotify’ın resmi uygulamasının olması gerekiyor. Bu uygulamayı aşağıdaki bağlantıları kullanarak yükleyebilirsiniz.

Spotify’ı yükledikten sonra elbette Spotydl’yi de bilgisayarınıza indirmeniz ve kurmanız gerekiyor. Her iki programın da Mac sürümleri olduğu için Mac kullanıcıları da sorunsuzca rehber yazımızı takip edebilirler.

Her iki programı da kurduktan sonra yine ikisini de açmalı ve çalıştırmalısınız. Spotify’dan herhangi bir şarkı aratarak şarkının karşınıza çıkmasını sağladıktan sonra sıra Spotydl’nin işlevlerinden faydalanmaya geliyor. Spotydl’nin ana arayüzü tüm indirme işlemleri için yeterli. Aşağıda bu ekrana dair bir ekran görüntüsünü görebilirsiniz.

İstediğiniz şarkıyı indirmek için tek yapmanız gereken Spotify üzerinde gördüğünüz şarkının adını farenizin sol tuşu ile tutmak ve Spotydl üzerine sürükleyerek bırakmak. Bıraktıktan sonra yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi listenizde tüm eklenen şarkılar belirecektir. Tüm şarkılarınızı ekledikten sonra hemen sağ üst tarafta “Download” ve “Record” seçeneklerini barındıran bir menü göreceksiniz. Dilerseniz bu menüdeki farkı sizlere açıklayalım.

Download: Şarkının pek çok mp3 sitesinde aratılmasını ve sizin belirlediğiniz sürüme en yakın olanın indirilmesini sağlamaktadır. Saniyesine kadar birebir şekilde Spotify’daki sürümüne ihtiyacınız yoksa ona her konuda en yakın mp3 dosyasını indirilmesini sağlayacaktır. Pek çok kullanıcı bu indirme işlemini diğer seçeneğe göre daha hızlı bulacaktır ve benim de önerim Download seçeneğini kullanarak müziklerinizi indirmenizdir.

Record: Bu seçenek ise şarkıyı Spotify uygulamasının içerisinde açmaktadır ve daha sonra birebir çalan şarkıdan kayıt yapmaktadır. Kayıt için tüm şarkının baştan sona çalınması gerektiği için maalesef uzun listelerde hatırı sayılır miktarda zaman alacaktır. Sadece kesinlikle Spotify üzerindeki sürümünü istiyorsanız kullanmanızı öneriyorum.

İstediğiniz seçeneği seçtikten sonra “Download” ya da “Record” butonuna basarak listenin indirilmesini sağlayabilirsiniz.

Spotydl’nin pek çok işlevi var ancak sizin işinize en çok yarayacaklardan bir tanesi ise oynatma listelerini kullanabilmesi ve tek seferde tüm listeyi indirebilmesidir.

Programın ana ekranın hemen sol üst kısmındaki “File” menüsü bu iş için gereken bağlantıyı içeriyor ve buradaki “Import Spotify playlist” seçeneğini kullanarak tüm bir oynatma listesini program içerisine alabilirsiniz. Aşağıda gereken seçeneği görebilirsiniz.

Eğer Spotydl’nin sol kısımdaki “Preferences” menüsüne girerseniz oldukça detaylı bir ayarlar ekranı karşınıza çıkacaktır. Burada kayıt sırasındaki sesin kalitesinden tutun da mp3 indirmelerinin kaç saniye farka kadar kabul edilebildiğine kadar onlarca farklı seçenek yer alıyor. Herkes için ideal koşullar özel olduğundan ayar yaparken kendinize uygun olanları belirlemenizi, yahut hiç dokunmadan standart olarak devam etmenizi öneriyorum.

Spotydl ile Spotify’dan müzik indirmek farkedebileceğiniz gibi oldukça kolay ve basit. Programda tek yapmanız gereken şarkıyı sürükle bırak yapmak ve daha sonra “Download” seçeneğine basmak. Eğer sorularınız olursa bize yorumlar kısmından aktarmayı unutmayın. Programları indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

YORUMLAR