Warhammer 40,000: Dawn of War 3 İncelemesi

Warhammer 40K Dawn of War 3 inceleme yazımızda oynanış mekaniklerine, içerik zenginliğine, hikayeye, grafiklere, seslere ve müziklere değindik

Warhammer 40,000: Dawn of War 3 İncelemesi

Son oyununu 2009 yılında oynadığımız Dawn of War serisi uzun bir aradan sonra tekrar oyun severlerle buluştu. Serinin yeni halkası olan Warhammer 40K Dawn of War 3 geçtiğimiz sene duyurulmuştu, kısa bir süre önce de oyun satışa sunuldu.

Son zamanlarda farklı Warhammer 40K oyunlarıyla karşılaşmıştık. Bir hayli köklü ve derin bir fantastik evren olan Warhammer 40K, hikayesel derinlik açısından oyunlar için bir altın madeni. Sonuçta Warhammer 40K evreni içinde geçen farklı türlerde ve farklı senaryolara sahip olan oyunlarla karşılaşıyoruz.

Dawn of War serisi, Warhammer 40K evrenini klasik gerçek zamanlı strateji oyunu - RTS şeklinde ele alan bir oyun serisiydi. Dawn of War serisi haricinde FPS ve TPS türündeki Warhammer 40K aksiyon oyunları da oynamıştık; fakat Warhammer 40K evreni aslında 1987 yılında bir minyatürlü masa savaş oyunu olarak ortaya çıkmıştı.

Warhammer 40K evreni ilk bakışta sahip olduğu derinlik açısından size biraz uzak ve giriş yapması zor bir evren olarak görünebilir. Warhammer 40,000: Dawn of War 3 oynamadan önce böyle bir önyargıya sahip olmanız gayet doğal; incelememizde de bu durumdan bahsedip önyargılarınızın yerinde olup olmadığını anlatacağız. Warhammer 40000: Dawn of War III incelemesini hazırlamadan önce bütün Warhammer 40K oyunlarını oynamış biri değildim. Bu nedenle Warhammer evreniyle ilgili ileri derecede bilgi sahibi olduğumu da söyleyemem; fakat bir gerçek zamanlı strateji oyunu olarak Warhammer 40000: Dawn of War III'ü değerlendirebilir, oyunu Starcraft ve Warcraft gibi bilinmiş ve kabul görmüş strateji oyunlarıyla karşılaştırabilir, oyunu oynamadan önce Warhammer 40K evreni ile ilgili detaylı bilgi sahibi olup olmamanız gerektiğini de söyleyebilirim.

İncelememizde oyunun hikayesine kısaca göz atacak, ardından oyunda yer alan ırklara genel bakış atıp tek kişilik ve online oyun tecrübesini değerlendireceğiz. Yazımızda oyunu teknik açıdan da inceleyeceğiz.

YORUMLAR