Windows 10 İşletim Sistemine Gerçekten Ne Kadar RAM Lazım?

Genellikle hemen herkesin kafasına takılan sorulardan olan yeni bir işletim sisteminin RAM ihtiyacı, bazen uykularımızı kaçırır. Doğal olarak Windows 10 işletim sistemi için de durum farklı değil.

Windows 10 İşletim Sistemine Gerçekten Ne Kadar RAM Lazım?

Genellikle hemen herkesin kafasına takılan sorulardan olan yeni bir işletim sisteminin RAM ihtiyacı, bazen uykularımızı kaçırır. Doğal olarak Windows 10 işletim sistemi için de durum farklı değil.

Ona buna sorup, teknolojik forumları arşınlıyoruz ama bir türlü cevaplardan emin olamıyoruz. Bir yanımız yeni RAM almak için bahane olarak bu durumu değerlendirmek isterken, bir yanımız da bütçede ne kadar açık vereceğiz onu düşünüyoruz. Ancak bir sakin olun. Hele bir oturun. Windows 10 bizim kadar açgözlü değil.

Windows 10’un ne kadar RAM’e ihtiyacı olduğunu size anlatabilmem için biraz eğri oturup doğru konuşmak gerekecek.

Bu RAM Takıntısı Nereden Geliyor?

Kulaktan dolma bilgilerle genellikle RAM ihtiyacını abartıyoruz. Bir yandan da “ Ali’nin 16GB PC’si var benim neden yok” travmasından da kurtulabilmiş değiliz. Ancak çok da kabahatimiz yok çünkü birçok uygulama ve oyun artık belli kriterlerin üzerinde sistem talep ediyor. Bu durumda yenilenen her bilgisayar 2 sene içerisinde yetersiz kalabiliyor. Ancak bilgisayar sistemini yükseltmek de sistemle ne yapmak istediğinize doğru orantılı olarak ihtiyaç duyacağınız bir durum. GTA 5, Assassin’s Creed ya da Rise Of the Tomb Raider ya da DOOM serisini takip etmeyi düşünmüyorsanız büyük olasılıkla şu andaki PC’niz size yetecektir.

Windows 10 İşletim Sistemi Ne Kadar RAM İstiyor?

Windows 10 ile ne yapacaksınız? Çünkü DirectX 12 altyapısından faydalanacaksanız farklı, sade vatandaş gibi internette gezip ofis işlerinizi yapacak, biraz fotoğraf işleyip medya izleyip dinleyecekseniz farklı kurgular söz konusu. Oyun PC’niz varsa büyük olasılıkla minimum 8GB RAM kullanıyorsunuzdur ki bu bazı oyunlar için artık yetersiz geliyor olsa da Windows 10 için çok bile fazla.

Mayıs ayında kararlı sürümlere doğru güncelleme alan Windows 10, daha o zaman abartılı sistem gereksinimleri talep etmiyordu. 2016 Mayısında yapılan ilk Redstone güncellemesi için gereken sistem:  1GHz’ve üzeri işlemci ve  en az 2GB RAM olarak belirlenmişti. Daha önce bu sınır 32bitlik PC’ler için 1GB Ram olarak duyurulmuştu ama artık 2GB RAM standart oldu. Windows 10 Mobile cihazlar için de RAM gereksinimi minimum 1GB olarak belirlendi.

Windows 10 Yıl Dönümü Güncellemesi için PC Sistem Gereksinimi

Kesinlikle yukarıda anlatılan donanımdan faklı olmayan bu durum, nedense farklı aktarılıyor. 4GB RAM’dan küçük bilgisayarların asla Windows 10 işletim sistemine uyum sağlayamayacakları palavrasını dikkate almayın. Ancak Windows 10 ile yapmak istediklerinizi irdelemeniz bu noktada önemli.

Temiz Kurulum Yapmak

Eğer Windows 10 yüklü olarak satın aldığınız bir PC’niz varsa ve bilgisayara yüklü gelen gereksiz ek uygulamalardan ve yazılımlardan şikayetçiyseniz Microsoft kullanıcıları Windows 10 işletim sistemini en yalın haliyle kullanabilmelerine imkan tanıyacak bir yazılımda yayınladı. Refresh Windows adı verilen uygulama temel olarak temiz Windows 10 kurulumu yapmamızı zahmetsiz hale getiriyor. Böylece sisteminizi yoran birçok uygulamadan da kurtuluyorsunuz.

YORUMLAR