Windows 10 Yüksek CPU Kullanımını 3 Adımda Nasıl Engellersiniz?

Windows 10 bazen CPU üzerinde sıkıntılı anlar yaşanmasına yol açıyor, işte bunu engellemenin yolları.

Windows 10 Yüksek CPU Kullanımını 3 Adımda Nasıl Engellersiniz?

Windows 10 donanım kullanımında, normal şartlar altında Windows 7 ve Windows 8.1’den farklı bir konfigürasyona ihtiyaç duymuyor. Ancak bazı sebeplerden dolayı bu konfigürasyonda da CPU kullanımında oldukça dengesiz davrandığı biliniyor. Bu durum bilgisayarlarda Windows 10 kullanımının sıkıntılı anlar yaşatmasına yol açabiliyor.

Aslında bu sorun oldukça karmaşık görünse de 3 adımda bunu aşmak mümkün olabiliyor. Windows 10 kullanıcılarının en çok şikayet ettiği yüksek CPU kullanımı sorununu araştırarak çözümünü sizlerle paylaşmak istedik.

Kayıt defteri metodu

Kayıt defterini kullanarak Windows 10’a yapılacak ince bir ayar, sistemin yüksek CPU talebini durduruyor. Bunun için klavyenizde Windows tuşu + R basarak açılacak pencereye regedit yazmanız ve Kayıt Defteri penceresine ulaşmanız gerekiyor. 

Kayıt defterine ulaştığınızda bu pencerenin solundaki adres sekmelerinden HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\TimeBroker adresini bulana kadar devam edin ve burada Start olarak belirlenmiş kayıt parçacığına ulaşın. Bu kayıda 2 kere tıklayarak burada yazan değeri 3'ten 4'e değiştirin. Bu ayar CPU kulanımını azaltacaktır. 

Ayarlar Metodu

Windows 10 Hızlı İşlem Merkezine ulaşarak Tüm Ayarlar seçeneğinden Güncelleştirme ve Güvenlik sekmesine gidin. Burada Gelişmiş Seçenekleri seçin.

Karşınıza çıkan pencereden Güncelleştirmelerin Nasıl Teslim Edileceğini Seç maddesine tıklayın.

Yeni açılan pencerede Birden Çok Yerden Güncelleştirmeler başlığı altındaki açıklamanın altında yer alan anahtarı kapatın. Böylece CPU kullanımının artmasını engellemiş olacaksınız. 

Bildirimler ve Eylemler metodu

Windows 10 bildirimlerinin bazı noktalarda çok fazla CPU tükettiği saptanmış. Windows 10’un her dakika size bir bildirim göndermesini istemiyorsanız bu özelliği kapatarak CPU kullanımını daha az bir seviyeye indirebilirsiniz.

Bunu yapmak için Hızlı Erişim Merkezi>Sistem>Bildirimler ve Eylemler sekmelerini takip ederek Bildirimler kısmında kısıtlamalara gitmeniz faydalı olabiliyor. 

Bu üç yöntemi aynı anda ya da tek tek deneyerek Windows 10'un CPU üzerindeki etkilerini azaltmanız mümkün. 

Windows 10 Güvenli Önyükleme Nasıl Başlatılır?

Windows 10 Teknik Önizleme Güncellemeleri Nasıl Kaldırılır?

Windows 10'da God Mode Ayarlarını Nasıl Kullanacağınızı Açıklıyoruz

YORUMLAR