4K Kalitesi Sunan Yeni Nesil Blu-Ray Teknolojisi Tanıtıldı

4K Kalitesi Sunan Yeni Nesil Blu-Ray Teknolojisi Tanıtıldı

Full HD görüntünün bile cep telefonlarımızda sıradan bir çözünürlük haline geldiği şu zamanlarda, başta televizyon üreticilerinin geçiş sürecini tetiklemesiyle 4K çözünürlüğe geçiş de çoktan başladı. Full HD için tasarlanan Blu-Ray teknolojisi de artık 4K'ya hazır.


4K çözünürlük, FullHD çözünürlüğün tam olarak dört katı. Çözünürlüğün artmasıyla da doğal olarak film gibi video içeriklerinde dosya boyutu inanılmaz miktarda artıyor. 4K TV'lerin de satışa çoktan çıkmış olması, Blu-Ray disklerin de bu çözünürlüğü desteklemesini gerektiriyor. Yeni nesil Blu-Ray diskler çift katmanlı olarak 66 GB veri barındırabilecekken, üç katmanlı Blu-Ray diskler ise 100 GB'a kadar depolama alanı sağlıyor. Video formatının da değiştiği yeni disk standartı, h.264 yerine yeni nesil HEVC olarak da adlandırılan h.265 video sıkıştırma formatını destekleyecek. Bu sayede h.264 formatına göre çok fazla ve verimli sıkıştırma yapılıp, içerik boyutları sıkıştırılacak. HEVC yani h.265 formatı çok önemli, zira 4K içeriği internet izlemek için yüzlerce GB kota ve hızlı bir internet bağlantısı gerekecektir. h.265 ile aynı görüntüyü çok daha düşük boyutlara getirmek mümkün.
4K televizyonlar, kameralardan sonra Blu-Ray disklerin de bu formatı desteklemesi, yaşadığımız dönüş sürecini daha da hızlandıracaktır. 3D filmlerin 4K ile desteklenip desteklenmediği henüz açıklanmazken, 3 boyutlu filmlere olan az ilgilden dolayı bu teknoloji sessizce rafa kaldıracağa benziyor. Bakalım 4K teknolojisi hayatımızı ne kadar etkileyecek?

YORUMLAR