Alibaba Kurucusu Jack Ma’dan Dikkat Çeken Blockchain Açıklaması

Alibaba Kurucusu Jack Ma’dan Dikkat Çeken Blockchain Açıklaması

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, blockchain'in üretim endüstrisinin dönüşümüne ve çevrenin korunmasına yardımı olmadıkça, anlamsız bir teknoloji olacağını düşünüyor.

Çin'in Tiençin kentinde düzenlenen 3. Dünya Yapay Zeka Konferansı'nın açılış konuşmasında söz alan ünlü girişimci, blockchain, yapay zeka (AI) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi teknolojilerin insanlığa olan faydalarının henüz kanıtlamadığını söyledi. 

Veri analizinin, üreticilerin sektörde reform yapmaları için büyük bir fırsat sunduğunu belirten Ma, “Üretim sanayisinin dönüşümüne ve çevrenin korunmasına yönelik daha teşvik edici politikalar üretmediği sürece blockchain ve IoT anlamsız teknolojiler olacaktır”  dedi.

Teknolojinin gelecekte oynayabileceği role vurgu yapan Ma, AI ile ilgili birçok yaygın yanlış düşüncenin olduğunu söyleyerek, yeni nesil teknolojilerin toplumu daha doğru yönlendirebileceğini belirtti.

25 milyar dolarlık servetiyle Çin'in en zengin insanı olan Ma, daha önce yaptığı açıklamada, Alibaba'yı blockchain hizmetlerine entegre etmeyi planladığını söylemişti. Başarılı girişimci, blockchain teknolojisiyle birlikte toplumun her kademesinde veri gizliliği ve güvenliği alanında yaşanan tüm sorunların tarih olabileceğini düşünüyor.

Öte yandan Ma, Alibaba’daki yönetim kurulu başkanlığını bırakmaya hazırlanıyor. 10 Eylül 2019 tarihinde şirketten ayrılacağını açıklayan Çinli milyarder, oturduğu koltuğu gelecek yıl Daniel Zhang’a devredecek.