Apple'dan 'Planlı Eskitme' Tartışmalarına Cevap Geldi

Apple'dan 'Planlı Eskitme' Tartışmalarına Cevap Geldi

"Apple eski iPhone'ları bilinçli bir şekilde yavaşlatıyor" şeklinde başlayan tartışmaya nihayet konunun muhatabı da katıldı. Apple tarafından yapılan açıklamada eski iPhone'larda görülen yavaşlığın lityum iyon pillerden kaynaklandığı belirtildi.

Tartışmanın özü her zaman olduğu gibi Apple'ın tüketim kültürünü yeniden inşasına dayanıyor. Reddit gibi platformlarda yapılan yorumlarla genişleyen tartışmada, eski telefonların pil nedeniyle daha yavaş çalıştığı ve müşterilerin yeni modelleri almaya zorlandığı iddia ediliyor.

Birçok teknoloji merkezi bu iddiayı aptalca bulduğunu ifade etmişti ancak Apple'dan gelecek açıklama giderek önem kazanıyordu. Nihayet Cupertino merkezli teknoloji devinden merak edilen açıklama geldi. Açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:

"Amacımız genel performansı ve cihazların ömrü konusunda müşterilere en iyi deneyimi sunmaktır. Lityum iyon pillerin zamanla cihazın taleplerini karşılama yeteneği azalır ve bu da elektronik bileşenlerin korunması için cihazın beklenmedik şekilde kapanmasına neden olabilir. Geçtiğimiz yıl, iPhone 6, iPhone 6S ve iPhone SE'nin kapanmasını önlemek için bir özellik yayınladık. Şu anda bu özelliği iOS 11.2 ile iPhone 7'ye kadar genişlettik. İlerleyen dönemlerde diğer ürünlere de destek vermeyi planlıyoruz."

Apple'ın planlı eskitme yaptığı iddiası önümüzdeki günlerde de tartışılmaya devam edecek. Müşterilerin haklı olduğu nokta şu ki şirket eski modellerin pillerini 79 dolar karşılığında değiştiriyor. Bu hangi ekonomik seviyeye sahip olursanız olun yüksek bir fiyat. Dolayısıyla Apple'ın asıl amacının ne olduğunu siz okuyucuların takdirine bırakıyorum.

YORUMLAR