Apple, Siri'yi Yeniden Tasarlayarak Hizmete Alacak

Apple, Siri'yi Yeniden Tasarlayarak Hizmete Alacak

Sanal asistan teknolojisinin emektarı sayılan Siri, çok yakında yenilenecek. Apple sanal asistanını daha üstün ve kullanışlı özelliklerle donatmayı planlıyor.

Apple, yeni işletim sistemi sürümü iOS 11’in gelmesine yakın, önemli bir değişimi fısıldadı. Apple, sesli asistanı Siri’nin sesini daha doğal hale getireceğini duyurdu. Siri’nin sesi üzerinde çalıştıklarını duyuran Apple, Siri’nin robotik olduğu için sıkça eleştirilen ses tonunun değişeceğinin müjdesini verdi.

Ancak, bu yenilik pek öyle kolay ve hemen olacakmış gibi görünmüyor. Apple laboratuvarlarında kendini bu yeniliğe adayan teknisyenler, çalışmalarına son hızla devam ediyorlar. Teknisyenlerin söylediğine göre, doğal bir ses rengi yakalamak uğruna ses tonlamalarını bölmek, bunun ardından altyapıyı yeniden birleştirebilmek hiç de kolay bir çalışma değil.

Bu çalışma için Apple mühendisleri, tam 2 milyon yeni ses kolajı deneyerek, toplam uzunluğu 20 saati bulan kayıtlar gerçekleştirmişler. Büyük olasılıkla bu çalışmaların ardından Siri, daha doğal ve insan kulağına hoş gelecek yeni sesiyle hizmet vermeye devam edebilecek. Heyecanla bekleyip göreceğiz.

Siri'ye Google Assistant'ı Sorarsanız Ne Olur?

Araştırmalara Göre Siri, En Popüler Sanal Asistan

YORUMLAR