Apple’ın Araba Projesi Piyasada Kafa Karıştırıyor

Apple’ın Araba Projesi Piyasada Kafa Karıştırıyor

Apple’ın araba üretimine geçeceği ile ilgili dedikodulara her gün bir yenisi eklenirken, araba üreticileri de konuyla ilgili endişelerini dile getirdiler. Cenova Uluslararası Motor Fuarı’nda bazı üreticiler karamsar düşüncelerini açıkladılar.

Mercedes Benz’in CEO’su Dieter Zetsche ve Renault-Nissan  basın konferansında Carlos Ghosn Apple projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?’ sorusuna şöyle cevap verdiler.

Zetche teknolojiler bazen yapıcı değil yıkıcı olabileceğini söyledi. Mercedes Benz CEO’suna göre Apple uzun zamana yayacağı geliştirme ve üretim sürecinde yeni teknolojileri kullanmak için var olan firmalardan konuyla ilgili çalışan ve birikim sahibi olan mühendislerin peşine düşerek diğer firmaları zorda bırakabilir.

Öte yandan Zetche bir teknoloji firmasının hiç denemediği bir alanda piyasalara hızlı giriş yapmasının sakıncalı olabileceğinden de bahsetti. Zetche’ye göre Apple adına yakışır bir şekilde lansman yaparak arabasını açık pazara sunabilir. Ancak uzun zamana yayılacak olan tasarım ve üretim sürecenin arabanın güncel teknolojik kalitesiyle ilgili sorular barındırdığını da belirtti.

Carlos Ghosn ve BMW CEO’su Ian Robertson ağız birliği yaparak piyasada rakipler olmasının iyi bir şey olduğunu, rekabetin kaliteyi artıracağını belirttiler. Robertson, Tesla’nın başarısının Silikon Vadisi’nden güzel ve orijinal rakipler çıkacağının bir kanıtı olduğunu da belirtti.

Araba üreticileri Silikon Vadisi’nde elektrikli arabalar için yapılan çalışmaların zaman aldığını ancak Tesla gibi kararlı yatırımların geleceği görebileceği konusunda fikir birliği yapıyor. Apple’ın elektrikli araba üretimiyle ilgili olarak konuşmanın henüz erken olduğu düşüncesindeler. Yine pazarın rekabet kulvarında Apple isminin olması üreticileri düşündürmüyor değil. 

Nissan'ın Elektrikli ArabasıBladeGlider Görenleri Şaşırttı

Elektrikli Canavar: Renovo Coupe

Elektrikli DeLorean

Apple'ın Elektrikli Araba Tasarımı Sızdırıldı: Aracın Adı iMove Olabilir

YORUMLAR