Artık Spider Man Hislerimiz Olabilecek

Artık Spider Man Hislerimiz Olabilecek

Koreli bilim insanları yepyeni bir ses ve hareket sensörü geliştirmeyi başardılar. Yeni icat edilen bu virasyon sensörü, Örümcek Adam hisleri kazanmamızı sağlayacak. Yeni buluşun gerçek dünyada hangi şekilde kullanılacağı hakkında ise çeşitli teoriler var.

Uzmanlar yeni teknolojinin sayısız alanda kullanılabileceği görüşünde hem fikirler. Ses kaydından, ses tanımlamaya, deprem erken uyarı sistemlerinin geliştirilmesine kadar ufku son derece geniş olan icat, gerçekten bir örümceğin bacaklarında yer alan kılların hassaslığına sahip. Bilim adamları duyma güçlüğü çekenlerin de bu sensörler sayesinde rahatlıkla dış dünyayı algılayabileceklerinin müjdesini veriyor. 

Koreli ARGE grubunun sözcüsü konu hakkında, ‘Örümcekler etraflarında olan tüm titreşimleri olağanüstü bir şekilde değerlendirebilen ve buna göre refleks veren canlılar,  bizim çalışmalarımızda bu canlıları örnek almak oldu. Yarattığımız teni sensörler dünyanın çehresini değiştirebilir diye konuştu.

Önemli olan diğer bir açıklama ise, bu teknolojinin hayatımıza girmesi için çok beklemeyeceğiz. Sensörler üzerinde çalışan uzmanlar çok yakın bir zamanda öncelik tıp olmak üzere pek çok alanda sensörlerin hizmet vermeye hazır olacağını müjdeliyorlar

Apple 3 Sensörlü Kamera Patentini Aldı

Sony'den Tam Kare Sensörlü Kompakt Fotoğraf Makinası

YORUMLAR