Avrupa Komisyonu'ndan Google'ı Zor Duruma Düşüren 4 Soru

Avrupa Birliği Komisyonu tekelcilik soruşturması kapsamında Google’a 4 soru sordu.

Avrupa Komisyonu'ndan Google'ı Zor Duruma Düşüren 4 Soru

Google’a açılan tekelcilik soruşturması, daha da derinleşerek şirket hakkında gittikçe kalınlaşan bir dava dosyasına dönüşüyor. Bugün Avrupa Birliği Komisyonu Google’a 4 zor soru sordu.

Avrupa Birliği Komisyonu Google'ın Sonu mu Olacak? haberimizde Google’ın AB Komisyonu ile yaşadığı sorunları detaylı olarak sizlerle paylaşmıştık. Geçen hafta soruşturmayı başlatan komisyon, bu hafta Google’a sorular iletmeye başladı. İşte Google’dan cevap beklenen 4 önemli soru:

-Google, Android telefon ve tablet üreten firmaları Google uygulamaları yüklemeleri için nasıl ikna ediyor, her hangi bir zorlama ya da ön koşul var mı? Alternatif Android işletim sistemlerine neden fırsat vermiyor ya da verdirtmiyor?

-Google’ın Android alt yapısıyla gelen akılı telefon ve/veya tabletlerin üzerinde bulunan fabrika ayarlı uygulamalarının yanı sıra benzer işlev gören ‘daha iyi’ uygulamalar neden bu cihazlara yüklü gelemiyor? Bu noktada Google nasıl bir yaptırım uyguluyor?

-Google, Android alt yapısını akıllı telefon ve tablet üreticilerine verirken, içine koyduğu uygulamaları bir ‘bundle’ (paket) halinde kullanılmasını şart mı koşuyor?

-Android’in tanımında ‘açık kaynaklı’ yazıyor olmasına rağmen, neden Google işletim paketine işletim sistemi haricinde uygulamalar koyuyor? İşletim sisteminin boş, uygulama barındırmayan bir yapıda olması ve kullanıcıların istedikleri uygulamaları seçerek kullanması daha doğru değil mi?

Google şimdi savunmasını bu çerçevede hazırlayacak.

Öte yandan Avrupa Komisyonun sorduğu sorular elbette 4 adet ile sınırlı değil. Sorgu dosyası sayfalarca iddia, belge ve cevap bekleyen sorularla dolu.  

Avrupa Birliği Komisyonu Google ve Android'e Soruşturma Açıyor

Google, AB Komisyonu Dava Kararı Hakkında Bir Bildiri Yayınladı

YORUMLAR