Bildiğimiz Blu-ray Teknolojisi Yenilendi ve Ultra HD Blu-Ray Olarak Tescillendi

Bildiğimiz Blu-ray Teknolojisi Yenilendi ve Ultra HD Blu-Ray Olarak Tescillendi

Blu-ray Disc Association, Ultra HD Blu-ray formatını tescilledi. Artık yeni Blu-ray logosunu cihazlar üzerinde görebileceğiz. Bu formatta binlerce ürün tasdik almayı bekliyordu.

Ultra HD Blu-ray tescili 4K kalitesinde tüm medyalar için geçerli olacak. The Blu-ray Disc Association (BDA) bundan böyle gelecek nesil tüm 4K formatlarda kullanılacak resmi logoyu da açıkladı.

BDA, 3,840x2,160 piksel (4K) çözünürlüğe sahip olan görüntülü medyanın bu yeni logoyu taşımasını şart koşuyor. Bundan böyle piyasaya sürülecek olan filmler ve benzer ürünler bu çözünürlüğü tasdik ettirerek logoyu kullanabilecekler.

2015 CES Fuarı’nda görünen UHD Blu-ray oynatıcılar artık yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayabilecekler. Hatırlarsanız CES 2015 Fuarı’nda Panasonic 4K bir Blu-ray oynatıcısı tanıtmıştı. CES 2015 Fuar'ında henüz UHD Blu-ray logosu tescillenmemiş olduğundan, bu prototipin üzerindeki logo artık geçerli değil. 

Alınan haberlere göre UHD için tescil bekleyen 2013 ve 2014 yapımı yaklaşık 4 bin film var. Yeni standrtlara göre format tasdiki alabilen bu ürünleri çok yakında raflarda görmemiz mümkün olacak. 

1000 Yıl Dayanacak Blu-Ray Medya Geliştirildi

4K Kalitesi Sunan Yeni Nesil Blu-Ray Teknolojisi Tanıtıldı

3D’nin Devri Geçti, Peki 4K Televizyon Almalı mıyız?

YORUMLAR