Bilim Adamları Arıların Taşıyabileceği Küçük Sensör Paketleri Geliştirdi

Arıların Arkasına Monte Edilen Sensör Paketi

Çiftçilerin tarlalarındaki ekinlere göz kulak olması konusu giderek daha da teknolojik bir hal alıyor. Çiftçiler halihazırda bu iş için çeşitli drone’lar kullanıyor ve bu sayede tarlalarının son durumu, sıcaklığı ve nemi gibi bilgiler toplayabiliyor. Buradaki sıkıntı ise büyük drone’ların uçuş sürelerinin kısa olması ve sık sık yere inip yeniden şarj olmaya ihtiyaç duyması. Washington Üniversitesi araştırmacıları da bu sorunları çözmek amacıyla, yaban arılarının arkasına monte edilen küçük sensör paketleri geliştirdi.

Bu sensör sisteminde, yeniden şarj edilebilir dahili bir batarya yer alıyor ve bu sayede sistem havadayken 7 saate kadar çalışabiliyor. Arı geceleri kovanına döndüğünde sensör paketi yeniden şarj oluyor ve toplanan veriler ilgili sisteme yükleniyor. Arılar üzerinde kullanılan bu sensör paketlerinde karşılaşılan bazı zorluklar da var. Sistemdeki GPS alıcıları çok fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor fakat böcekler çok fazla ağırlık taşıyamıyor. Araştırmacılar da bu iş için daha büyük yapıları sayesinde, sisteme enerji sağlayacak küçük bir bataryayı taşıyabilen yaban arılarını tercih ediyor.

Yaban arıları aynı zamanda kovanda yaşayan böcekler kategorisine giriyor ve her gece kovanlarına dönüyor. Bilim adamları, yaptıkları testlerde arılar ve sistem için en sağlıklı ve en sağlam yöntemlerin dikkate alındığını belirtiyor. Geliştirilen sensör paketi 102 miligram yani yaklaşık 7 adet pişmemiş pirinç tanesi ağırlığında. Paket içerisinde yer alan batarya ise 70 miligram ağırlığında, bu da demek oluyor ki batarya dışındaki tüm sensör sistemi sadece 30 miligram ağırlığında.

Arıların GPS ekipmanı olmadan nerede olduğunu belirlemek için bilim adamları belirli bir alandaki bir baz istasyonundan sinyal yayınlayan antenler oluşturdu. Arının sırtındaki bir alıcı, arının konumunu üçgen şeklindeki bir alanda belirlemek için sinyal gücü ve onun arasındaki açıyı kullanıyor. Bir futbol sahasında test yapan ekip, antenlerin 80 metre uzağında olduğu sürece arının konumunu tespit edebildi.

Arının arka kısmında yer alan sensör paketinde, sıcaklık, nem ve ışık yoğunluğu gibi verileri gözlemlemek için çeşitli donanım ekipmanları da bulunuyor. Tüm sistem, arıların verileri toplamasına ve konumla birlikte kaydetmesine izin veriyor. Veriler, yakındaki bir antenden iletilen radyo dalgalarını yansıtan bir geri yansıtıcı kullanılarak kovana yükleniyor. Şu anda mevcut sensör paketleri sadece 30 kilobyte veri depolayabiliyor. Bilim adamları gelecekte, bu sensör paketlerine takacakları kameralarla canlı yayın yapabilmeyi ve bu sayede çiftçilerin anlık veriler alabilmesini sağlamak istiyor.